Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Gelazy I, papież
Dziś jest: 21 listopada 2019
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska

RADOM

Uważaj na barszcze!

05 sierpnia 2019, 10:17 / Autor: Michał Kaczor
Michał Kaczor

Barszcze Sosnowskiego znowu rozkwitają w regionie. Często pojawiają się w tych miejscach, co w poprzednich latach. Kontakt z rośliną jest groźny dla zdrowia!

Zgłoszeń w regionie radomskim jest kilkanaście. Barszcze Sosnowskiego są łatwe do rozpoznania. Przede wszystkim zwraca uwagę ich wielkość - osiągają nawet do 4 metrów wysokości. Łodyga ma grubość około 10 cm, a roślinę wieńczy baladchim kwiatowy.

Barszcze Sosnowskiego są niebezpieczne dla człowieka. Kontakt z rośliną może powodować poważne poparzenia skórne. Nie musimy jej nawet dotknąć.

- Przecięcie, urwanie, ułamanie powoduje, że olejki eteryczne, które ulatniają się w powietrzu, doprowadzają do silnej reakcji alergiczno-oparzeniowej. W świecie są obserwowane przypadki śmiertelne w sytuacji masowych oparzeń spowodowanych barszczami Sosnowskiego czy innymi barszczami kaukaskimi - mówi Lucyna Wiśniewska z radomskiego sanepidu.

Może również dojść do obrażeń dróg oddechowych czy oczu.

Warto pamiętać, że jeśli zlokalizujemy barszcz Sosnowskiego, to nie należy go usuwać samemu.

- Jeśli znajdziemy go na swojej działce, to najlepiej wezwać odpowiednie służby, a jeśli na działce miejskiej, należy powiadomić Zakład Usług Komunalnych lub straż miejską - mówi Marcin Gutkowski z ZUK-u.

Jeśli już dojdzie do poparzenia, należy skonsultować się z lekarzem.

Barszcze Sosnowskiego często pojawiają się w tych miejscach, w który były likwidowane w poprzednich latach. Warto więc kontrolować, czy roślina nie kwitnie na nowo.

Zapraszamy do nas: