Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Marek, Ewangelista
Dziś jest: Czwartek, 25 kwietnia 2024

RADOM

Przebadaj się bezpłatnie pod kątem nowotworu

środa, 18 września 2019 12:19 / Autor: Monika Nowakowska
foto: pixabay.com (AlarconAudiovisual)
Monika Nowakowska

Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Do 20 września w Radomskim Centrum Onkologii przy ul. Uniwersyteckiej odbywają się badania profilaktyczne dla pacjentów. Akcja ma na celu podniesienie świadomości na temat nowotworów głowy i szyi, a także poprawę ich wykrywalności.

Jednym z niepokojących objawów mogą być utrzymująca się chrypka, ból gardła, pieczenie języka, niegojące się owrzodzenie, białe i (lub) czerwone plamy w jamie ustnej, ból/trudności w przełykaniu, guzek na szyi lub zatkany z jednej strony nos/krwawienie z nosa utrzymujące się dłużej niż trzy tygodnie, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza - mówi rzecznik lecznicy Izabela Leśkiewicz:

Na bezpłatne badania powinny zgłosić się przede wszystkim osoby z grupy ryzyka (40-65 lat) oraz ci, którzy zauważyli u siebie niepokojące objawy.

Nowotwory głowy i szyi są szóstm najczęściej występującym nowotworem złośliwym w Polsce. W 2014 roku dotknęły one ponad 12 000 osób, a 6000 pacjentów zmarło. Statystyki nie są optymistyczne również w skali światowej, gdzie rocznie odnotowuje się około 500 000 przypadków nowotworów głowy i szyi, a 300 000 chorych umiera. Co ciekawe, w ostatnich latach obserwuje się stały wzrost liczby zachorowań na nowotwory głowy i szyi, również wśród młodszej grupy pacjentów, poniżej 40. roku życia, co może mieć związek z wirusem HPV. To właśnie przetrwałe zakażenie wirusem HPV (brodawczaka ludzkiego) po latach może prowadzić do rozwoju nowotworu.

Niestety aż 60 procent pacjentów z nowotworami głowy i szyi wciąż zgłasza się do lekarza zbyt późno, w III i IV stopniu zaawansowania choroby nowotworowej. Większość z nich umiera w pierwszych pięciu latach od rozpoznania. Jedyną nadzieją dla nich jest szybka diagnoza i małoinwazyjne leczenie – wówczas 95% pacjentów ma szansę na powrót do zdrowia.

Dla pacjentów z wykrytymi nowotworami organizowane będą  również Warsztaty Psychoonkologiczne.

Zapisy prowadzone są telefonicznie pod numerem 48 377 90 23 lub osobiście w szpitalu przy ul. Uniwersyteckiej 6.