Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: 2 czerwca - błogosławieni męczennicy Sadok i Towarzysze
Dziś jest: 02 czerwca 2020

RADOM

Klimatyczne dyktando w Radomiu

sobota, 21 września 2019 18:25 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Eliza Mikulska została Radomskim Mistrzem Polskiej Ortografii w XIV otwartym konkursie organizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Radomiu. 

Radomskie dyktando odbyło się już po raz 14. Tradycyjnie jego autorem był językoznawca, prof. Andrzej Markowski, który podyktował konkursowy tekst. "Aktualne czy nieaktualne?" - z takim tekstem zmagali się uczestnicy tegorocznego dyktanda. Zdaniem autora, tekst był prostszy niż w ubiegłych latach, a zmierzenie się z nim dla uczestników powinno być raczej przyjemnością, niż stresem. 

W dzisiejszych czasach często korzystamy z komunikatorów czy edytorów tekstu z autokorektą. - To z jednej strony zwalnia nas ze śledzenia wszystkich wyrazów i ich pisowni, ale z drugiej strony trzeba zwracać uwagę np. na formy, które mogą być pisane tak i tak - zauważa prof. Andrzej Markowski: 

Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się ponad 100 osób, finalnie do dyktanda przystąpiło osiemdziesięciu dziewięciu uczestników. - Cel otwartego konkursu o tytuł Radomskiego Mistrza Polskiej Ortografii jest dwojaki. Z jednej strony chodzi o krzewienie kultury języka polskiego, drugi to zabawa i spotkanie osób, które mają wspólną pasję: 

 W tym roku tytuł Radomskiego Mistrza Polskiej Ortografii "napisała" sobie Eliza Mikulska. W radomskim dyktandzie brała udział po raz drugi. W ubiegłym roku zdobyła wyróżnienie - w tym postanowiła osiągnąć więcej:

Wiele osób w tym roku zadebiutowało w roli uczestnika dyktanda:

 Swoich sił w XIV otwartym konkursie o tytuł Radomskiego Mistrza Polskiej Ortografii spróbowała również dziennikarka Radia Plus Radom - Beata Okulińska: 

 Wyniki XIV edycji otwartego konkursu o tytuł Radomskiego Mistrza Polskiej Ortografii:

  • I nagroda Eliza Mikulska
  • II nagroda Anna Niklewska
  • III nagroda Natalia Rowińska

Równorzędne wyróżnienia:

  • Ewa Rybińska
  • Julia Dzik
  • Aleksandra Sowa

Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawowali: Prezydent Miasta Radomia Radosław Witkowski oraz Rada Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk. Nagrody dla zwycięzców ufundowali prezydent Radomia oraz Starosta Radomski Waldemar Trelka.

Treści tegorocznego dyktanda wysłuchać można tutaj: 

 

Zapraszamy do nas: