Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: św. Wojciech, biskup i męczennik, główny patron Polski
Dziś jest: Wtorek, 23 kwietnia 2024

RADOM

Pomoc dla rolników w walce z suszą

wtorek, 24 września 2019 14:47 / Autor: Monika Nowakowska
foto: pixabay/com
Monika Nowakowska

Od 30 do nawet 50% mniejsze zbiory zbóż jarych oraz rzepaku i kukurydzy w regionie radomskim - susza zniszczyła uprawy we wschodniej części regionu radomskiego. Od 3 października rolnicy na Mazowszu będą mogli składać wnioski o dotacje na inwestycje związane z nawadnianiem gospodarstw. Można dostać nawet 100 tysięcy złotych.

Najbardziej ucierpiały gminy: Gózd, Jedlińsk, Pionki, Głowaczów czy Garbatka. Mniejsze zbiory zbóż jarych to efekt letnich upałów i majowej suszy - mówi Zenon Mazur z Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Radomiu:

Dużym zaskoczeniem jest dość wysoki spadek upraw kukurydzy uprawianej na kiszonkę dla bydła:

O połowę mniejsze zapasy paszy na zimę ma m.in. Karol Potera, hodowca bydła z Lisowa w gm. Jedlińsk. Podczas gorącego lata ucierpiały łąki i kukurydza:

Susza w regionie radomskim występuje już drugi rok. Szkody wyrządzone przez pogodę były szacowane dotychczas w 47 podradomskich gminach:

Liczba rolników, którzy będą się starać o wypłatę odszkodowań nie jest jeszcze znana.

Z pomocą poszkodowanym rolnikom rusza Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Do 22 listopada rolnicy, którzy chcą zabezpieczyć swoje uprawy przed skutkami suszy, mogą składać wnioski o dotację na inwestycje w nawadnianie gospodarstwa rolnego.

O pomoc może ubiegać się rolnik posiadający gospodarstwo o powierzchni co najmniej 1 ha i nie większe niż 300 ha. Wsparciem mogą zostać objęte trzy kategorie inwestycji: ulepszające już istniejące instalacje nawadniające; powiększające obszar nawadniania; jednocześnie powiększające obszar nawadniania oraz ulepszające już istniejące instalacje.

Ubiegając się o dotację na nawadnianie należy:

- w przypadku ulepszenia istniejących instalacji –doprowadzić do oszczędności wody na poziomie co najmniej 10 proc.; - w przypadku powiększenia obszaru nawadniania – wykazać brak znaczącego negatywnego oddziaływania inwestycji na środowisko; - w przypadku inwestycji wpływających na jednolite części wód powierzchniowych lub podziemnych, których stan ze względu na ilość wody został w planie gospodarowania wodami w dorzeczu określony jako mniej niż dobry – wykazać  faktyczną (efektywną) oszczędność wody. Stąd też każda z inwestycji w nawadnianie musi mieć zainstalowane urządzenie do pomiaru zużycia wody.

Pomoc finansowa na jednego beneficjenta i jedno gospodarstwo wynosi maksymalnie 100 tys. zł, przy czym refundacji podlega 50 proc. kosztów poniesionych na realizację inwestycji (60 proc. w przypadku młodego rolnika). Minimalny poziom kosztów inwestycji musi być wyższy niż 15 tys. zł. Obowiązuje brak podziału inwestycji na etapy –  złożenie wniosku o płatność końcową powinno nastąpić przed upływem 24 miesięcy od dnia zawarcia umowy o przyznaniu pomocy, lecz nie później niż do 30 czerwca 2023 r.Rolnicy będą mogli sfinansować z tego programu m.in. budowę studni i zbiorników; zakup maszyn i urządzeń do poboru, magazynowania, uzdatniania, odzyskiwania lub rozprowadzania wody, instalacji nawadniających i systemów do sterowania nawadnianiem.

Wnioski przyjmują oddziały regionalne ARiMR, można je także składać za pośrednictwem biur powiatowych lub drogą pocztową.

Szczegółowe informacje: www.arimr.gov.pl, w punktach informacyjnych w biurach powiatowych i oddziałach ARiMR oraz pod numerem bezpłatnej infolinii: 800-38-00-84.