Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Franciszek z Paoli, pustelnik
Dziś jest: 02 kwietnia 2020

RADOM

Kolejne Groty i VISy dla polskiej armii

poniedziałek, 30 września 2019 11:16 / Autor: Monika Nowakowska
foto: Fabryka Broni
Monika Nowakowska

W siedzibie Fabryki Broni „Łucznik” w Radomiu zostały podpisane aneksy do dwóch umów na dostawy broni strzeleckiej dla Wojska Polskiego. Zwiększają one zamówienia na karabinki MSBS GROT oraz pistolety VIS 100. Na uroczystym ogłoszeniu decyzji obecny był minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Pierwszy z aneksów dotyczy umowy z września 2017 roku na dostawę karabinków MSBS GROT dla Wojsk Obrony Terytorialnej. Pozwala on na dostawy 18 000 sztuk broni. Zamówienie ma zostać zrealizowane w latach 2020-2022.

Drugi aneks dotyczy umowy z grudnia 2018 roku na dostawy pistoletów samopowtarzalnych VIS 100.Daje on prawo Fabryce Broni do zwiększenia liczby wyprodukowanych pistoletów VIS 100 z ok. 1 300 do ponad 3 000 sztuk do końca 2019 roku. Łącznie do 2022 roku Fabryka Broni dostarczy do Sił Zbrojnych RP prawie 20 000 sztuk pistoletów VIS 100.

- Bardzo się cieszę, że podpisane zostały umowy, które zwiększają zamówienia Wojska Polskiego na tą właśnie broń - mówi minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak:

- To niezwykle ważne, by żołnierze, zwłaszcza ci, którzy dopiero rozpoczynają służbę w armii mieli do dyspozycji nowoczesny sprzęt - mówi generał Wiesław Kukuła, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej:

– Podpisanie umów potwierdza skuteczność Polskiej Grupy Zbrojeniowej w dostarczaniu Siłom Zbrojnym RP najwyższej jakości uzbrojenia. Karabinki GROT i pistolety VIS 100 to produkty światowej klasy. Jesteśmy dumni, że polscy żołnierze doceniają jakość naszego sprzętu, czego efektem są coraz większe zamówienia zarówno w Fabryce Broni, jak również innych spółkach Grupy. To potwierdza kompetencje naszych zakładów i zaufanie, jakie pokładają w nas Siły Zbrojne RP oraz Ministerstwo Obrony Narodowej – mówi Witold Słowik, prezes zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej:

Prezes Słowik podkreślił też, że obecność „Grota” i „Visa” na wyposażeniu polskiej armii istotnie wzmacnia naszą pozycję w postępowaniach na dostarczenie systemów broni strzeleckiej dla innych państw zainteresowanych rozwiązaniami oferowanymi przez PGZ.

- Najnowocześniejszy sprz,ęt, jaki jest tutaj produkowany w radomskiej Fabryce Broni, oparty na polskiej myśli technologicznej jest gwarancją bezpieczeństwa naszego kraju i naszych obywateli, bo tylko te państwa, które mają własną myśl technologiczną i produkują nowoczesną broń mogą czuć się bezpiecznie - mówi szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski:

– Cieszymy się, że polska armia kupuje nasze kolejne wyroby. Wiemy, że mają one bardzo dobrą opinię wśród użytkowników. To rozwiązania nowoczesne, skuteczne i bezpieczne, dostosowanedo obecnego i przyszłego pola walki. Zarówno karabinki MSBS GROT, jak też pistolety VIS 100 są odpowiedzią Fabryki Broni na oczekiwania i zapotrzebowanie Sił Zbrojnych RP – mówi Adam Suliga, prezes zarządu Fabryki Broni „Łucznik”

Karabinek MSBS GROT to broń opracowana przez Fabrykę Broni „Łucznik” - Radom oraz Wojskową Akademią Techniczną. W swojej klasie jest to broń unikalna w skali światowej. System umożliwia tworzenie różnych konfiguracji broni w układach kolbowych i bezkolbowych.Modułowa budowa pozwala na tworzenie szeregu rozwiązań konstrukcyjnych w oparciu o elementy bazowe tj. zespół lufy, zespół komory zamkowej, zespół suwadła oraz szybką modyfikację broni przez końcowego użytkownika w zależności od potrzeb. MSBS GROT charakteryzuje się wysoką ergonomiąi pełnym dostosowaniem dla użytkowników prawo- i leworęcznych. Jest dopasowany do współczesnego i przyszłego pola walki.

Pistolet VIS 100 to nowa konstrukcja wyprodukowana w Fabryce Broni. Nazwa nawiązuje do pistoletu wz. 35 VIS wytwarzanego przez Fabrykę Broni w latach 1936 - 1939. Liczba 100 jest nawiązaniem do wprowadzenia broni w 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Pistolet jest efektem prac prowadzonych od 2013 roku przy konstrukcji PR-15 i stanowi jeden z elementów wchodzących w skład Zaawansowanych Indywidualnych Systemów Walki kr. TYTAN .

Zwiększenie dostaw broni jest możliwe dzięki unowocześnieniu parku maszynowego Fabryki Broni. W ciągu ostatnich dwóch lat spółka kupiła oraz uruchomiła około 70 precyzyjnych urządzeń najnowszej generacji. Większość z nich to sterowane numerycznie centra frezarskie oraz tokarskie.

Zapraszamy do nas: