Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: bł. Celina Borzęcka, zakonnica
Dziś jest: Poniedziałek, 26 października 2020

RADOM

Enea: Radom w naszych strategicznych planach

poniedziałek, 30 września 2019 15:15 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Radom jest w naszych planach strategicznych - powiedział Jarosław Ołowski, wiceprezes Zarządu ds. Finansowych w Enea S.A. na temat propozycji wybudowania w mieście nowego bloku energetycznego. Inwestycja ma spełniać przepisy unijne związane z emisją gazów i pyłów do powietrza. Okazuje się, że prezydent miasta Radosław Witkowski i prezes miejskiej spółki Radpec Tomasz Nita już dwa miesiące temu złożyli Enei oficjalną propozycję współpracy.

Jarosław Ołowski powiedział, że Enea dysponuje potencjałem organizowania produkcji i finansowania w zakresie zbudowania nowego źródła wytwórczego w Radomiu. - Miasto jest w naszych planach strategicznych. Wielokrotnie składaliśmy miastu nasze oferty dotyczące zbudowania źródła, które będzie spełniało normy europejskie. Czasu jest coraz mniej na podjęcie decyzji. Dwa miesiące temu prezydent miasta Radosław Witkowski i prezes Radpecu Tomasz Nita złożyli oficjalną propozycję współpracy z nami. Na początku września odpowiedzieliśmy na tę propozycję. To konkretne propozycja - powiedział Jarosław Ołowski z Enea S.A.:

Wiceprezes Jarosław Ołowski dodaje, że powoli zaczyna brakować czasu na realizację projektu w Radomiu:

W ubiegłym tygodniu prezydent Radomia Radosława Witkowskiego zadeklarował, że jest otwarty na rozmowy z zarządem Enei, ale też i innymi podmiotami energetycznymi w celu wytwarzania i dystrybucji energii elektrycznej i ciepła na terenie Radomia.

Przypomnijmy, że na jednej z tegorocznych sesji Rady Miejskiej w Radomiu przedstawiono plany inwestycyjne Radomskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Radpec. Głównym celem projektu jest przystosowanie firmy do wymogów wynikających z przepisów unijnych związanych z emisjami gazów i pyłów do powietrza. Radpec planuje to zrealizować do końca grudnia 2022 roku. Środki na te cele mają pochodzić z funduszy własnych, jak również z kredytu komercyjnego. Radpec nie ukrywa, że chce uzyskać środki ze źródeł związanych z programami organizowanymi przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. W planach miejskiej spółki jest wybudowanie nowego bloku energetycznego oraz instalacji oczyszczania spalin dla obecnych bloków. Koszt całej inwestycji wyniesie 520 mln zł, które mają pochodzić w większości z kredytów bankowych.