Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: święci Andrzej Świerad i Benedykt, pustelnicy
Dziś jest: 13 lipca 2020

RADOM

ZST ma już 100 lat! [foto, homilia]

sobota, 05 października 2019 15:49 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Były wspomnienia, uściski po latach i łzy - Zespół Szkół Technicznych w Radomiu obchodzi jubileusz 100-lecia istnienia. Wśród najstarszych absolwentów 91-letni Józef Cymelski.

Obchody stulecia szkoły rozpoczęły się o godzinie 10.00 Mszą Świętą w Katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny. Mszy przewodniczył i homilię wygłosił bp. Piotr Turzyński. - Szkoła to dar, to radość przyjaźni - mówi biskup:

Po zakończeniu mszy zebrani przenieśli się do sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych, gdzie odbyła się uroczysta gala.

Zespół Szkół Technicznych to placówka z tradycjami. Od lat wiedzie prym na rynku edukacyjnym w zakresie nowoczesnych technologii informacyjnych. Każdego roku wprowadza nowe rozwiązania starając się być zawsze na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami rynku IT. Mocno rozwija współpracę z wiodącymi firmami sektora przemysłu nowoczesnych technologii. Stawia na rozwój i doskonalenie umiejętności kadry. Rozwija systematycznie kontakty międzynarodowe, inicjując współpracę ze szkołami europejskimi. Udostępnia swoje doświadczenie i wiedzę. Stawia na solidne przygotowanie młodych ludzi do uczestnictwa w społeczeństwie informacyjnym.

Po latach, w Zespole Szkół Muzycznych w Radomiu spotkali się dziś dyrekcja, uczniowie, ale przede wszystkim absolwenci. Sala wypełniła się po brzegi. Wśród nich, często nie związani z kierunkiem kształcenia: księża, rektorzy, wykładowcy czy lekarze. Kilkadziesiąt lat temu, słynnego "energetyka" skończył m.in. rektor Wyższego Seminarium Duchownego Jarosław Wojtkun:

- To były wspaniałe czasy. Uczyłem się w latach 1943-1950. Wszystko dokładnie pamiętam, jak dziś - mówi jeden z najstarszych absolwentów szkoły 91-letni Józef Cymelski:

Sukces szkoły to to, że nie potrzebuje ona specjalnej reklamy - mówi nauczyciel przedmiotów zawodowych Łukasz Gierek. Jej absolwenci, to dziś profesorowie i wykładowcy na największych uczelniach w Polsce. Ale to, co najważniejsze - to co spaja ucznia z nauczycielem, to przyjazna atmosfera i swobodne relacje.

Nauczyciele ZST dają z siebie wszystko. Nie tylko kształcą, ale też wychowują i pomagają w określenu "kursu" w życiu - mówi nauczyciel Łukasz Gierek:

Absolwenci ZST znani są na całym świecie. Przedsiębiorcy i fachowcy z branży doceniają przygotowanie do zawodu, które niejednokrotnie przypieczętowane jest kontraktami z najlepszymi firmami w Polsce, Europie, a nawet na świecie. - Nasi absolwenci wybrali różne ścieżki kariery - mówi dyrektor ZST Bernadeta Kudas:

W  2010 roku placówka uzyskała tytułu Innowacyjnej Szkoły nadawany przez firmę Microsoft. Wcześniej, w roku 2008 otrzymała od Marszałka Województwa Mazowieckiego tytuł Najlepiej Zinformatyzowanej Szkoły. Od momentu wprowadzenia przez szkołę kierunku Technik Informatyk ma więcej chętnych niż jest w stanie zaoferować miejsc. Zwykle jest to 2-3 kandydatów na jedno miejsce.

Co warte podkreślenia, Zespół Szkół Tecznicznych to pionierska szkoła, która wprowadziła szkolenie dualne. O jej absolwentów "biją' się największe koncerny w Polsce - mówi prezydent Radosław Witkowski:

 Podczas uroczystej gali w ZSM, najlepsi i wyróżniający się nauczyciele dostali dyplomy i odznaczenia.

Zapraszamy do nas: