Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Stefan IX, papież WIELKI PIĄTEK
Dziś jest: Piątek, 29 marca 2024

RADOM

Ważne terminy dla wyborców

wtorek, 08 października 2019 09:43 / Autor: Elżbieta Warchoł
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

W niedzielę, 13 października wybory parlamentarne.

Jeszcze tylko dziś, 8 października można składać wnioski o dopisanie do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania- wyjaśnia Elżbieta Białkowska dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Radomiu. Każdy wyborca może głosować w wybranym przez siebie lokalu wyborczym w gminie, na obszarze której będzie przebywał w dniu wyborów, ale pod warunkiem, że wcześniej złoży pisemny wniosek o dopisanie do spisu wyborców. Wniosek należy złożyć w urzędzie gminy, na obszarze której chcemy oddać głos. Do spisu wyborców można się dopisać także przez internet na stronie obywatel.gov.pl. ( wymagany jest profil zaufany). Do piątku, 11 października włącznie można pobierać zaświadczenia o prawie do głosowania poza miejscem swojego zamieszkania- mówi Elżbieta Białkowska dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Radomiu. Uprawnia ono do głosowania w dowolnym obwodzie głosowania w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim. Zaświadczenia wydaje Referat Ewidencji Ludności przy ul. Moniuszki 9 w Radomiu w godzinach od 7. 30 do 15. 30. Zaświadczenie może zostać wydane tylko raz.

Jak czytamy na stronie Ministerstwa Cyfryzacji: W dniu wyborów obwodowa komisja wyborcza może dopisać Cię do spisu wyborców, tylko jeśli:

  • masz zaświadczenie o prawie do głosowania,
  • nie ma cię w spisie, ale możesz udowodnić, że mieszkasz na stałe na terenie danego obwodu głosowania. Urząd gminy potwierdzi, że nie dostał zawiadomienia o tym, że nie masz prawa do głosowania albo jesteś już w spisie wyborców w innym obwodzie,
  • masz polskie obywatelstwo, ale na stałe mieszkasz za granicą. Możesz głosować na podstawie ważnego polskiego paszportu. Weź ze sobą również dokument, który potwierdzi, że mieszkasz na stałe za granicą (na przykład kartę pobytu wraz z tłumaczeniem przysięgłym na język polski),
  • nie ma cię w spisie dla danego obwodu głosowania, ale jesteś w spisie wyborców w szpitalu, domu pomocy społecznej, zakładzie karnym lub areszcie śledczym – jeśli opuścisz takie miejsce przed dniem wyborów. Udowodnij to – na przykład pokazując swój wypis ze szpitala.