Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Filip Nereusz, prezbiter
Dziś jest: 26 maj 2020

RADOM

Bezdomni nie są już anonimowi

środa, 09 października 2019 10:04 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

- Łatwo nie było, ale udało się - mówią streetworkerki Caritas Diecezji Radomskiej podsumowując akcję „Nie bądź anonimowy, wyrób z nami dowód”. Od września, kiedy ruszyła akcja, przekonały 8 osób bez stałego dachu nad głową do wyrobienia dokumentu tożsamości.

Dowód osobisty, to przepustka do skorzystania z bezpłatnej pomocy lekarskiej, placówki pomocowej czy schronienia jesienią i zimą z noclegowni czy schroniska dla bezdomnych. Radomskie streetworkerki przekonały bezdomnych, jak ważne jest posiadanie dokumentu tożsamości.

- Udało nam się zmobilizować 8 bezdomnych do zrobienia zdjęć i złożenia wniosków o wydanie dokumentu. Działania, nie były łatwe, ponieważ każda z tych osób musiała wyrazić zgodę na złożenie wniosku , skorzystać z prysznica oraz czystej odzieży i zrobić zdjęcie do dokumentu - mówi streetworkerka Dagmara Kornacka. Dodatkowym utrudnieniem było utrzymanie ich, choć w czasowej abstynencji. Niektórzy nasi podopieczni godzili się dopiero po przeprowadzeniu kilku rozmów motywujących - dodaje:

Teraz osoby bezdomne czekają na odbiór dokumentu. Szacuje się, że nawet 90 procent osób bez dachu nad głową nie posiada dokumentu tożsamości.

Radomskie streetworkerki angażują się w różne działania. 21 października rozpoczną też zbiórkę kawy i herbaty dla osób bez dachu nad głową. Opiekunki mają nadzieję, że ciepłe napoje nie tylko ogrzeją zimą, ale będą też okazją do rozmów na temat zmiany sposobu swojego życia:

Akcja prowadzona będzie do końca listopada. Z gorących napojów bezdomni będą mogli korzystać do końca marca.

Zapraszamy do nas: