Na antenie: W RYTMIE RADOMIA I REGIONU
Beata Okulińska
Patron dnia: św. Ignacy Antiocheński, biskup i męczennik
Radio Plus Radom /RADOM/Bezdomni nie są już anonimowi

Wiadomości z Radomia.

Bezdomni nie są już anonimowi

09 październik 2019 / Tekst

- Łatwo nie było, ale udało się - mówią streetworkerki Caritas Diecezji Radomskiej podsumowując akcję „Nie bądź anonimowy, wyrób z nami dowód”. Od września, kiedy ruszyła akcja, przekonały 8 osób bez stałego dachu nad głową do wyrobienia dokumentu tożsamości.

Bezdomni nie są już anonimowi
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom

Dowód osobisty, to przepustka do skorzystania z bezpłatnej pomocy lekarskiej, placówki pomocowej czy schronienia jesienią i zimą z noclegowni czy schroniska dla bezdomnych. Radomskie streetworkerki przekonały bezdomnych, jak ważne jest posiadanie dokumentu tożsamości.

- Udało nam się zmobilizować 8 bezdomnych do zrobienia zdjęć i złożenia wniosków o wydanie dokumentu. Działania, nie były łatwe, ponieważ każda z tych osób musiała wyrazić zgodę na złożenie wniosku , skorzystać z prysznica oraz czystej odzieży i zrobić zdjęcie do dokumentu - mówi streetworkerka Dagmara Kornacka. Dodatkowym utrudnieniem było utrzymanie ich, choć w czasowej abstynencji. Niektórzy nasi podopieczni godzili się dopiero po przeprowadzeniu kilku rozmów motywujących - dodaje:

Teraz osoby bezdomne czekają na odbiór dokumentu. Szacuje się, że nawet 90 procent osób bez dachu nad głową nie posiada dokumentu tożsamości.

Radomskie streetworkerki angażują się w różne działania. 21 października rozpoczną też zbiórkę kawy i herbaty dla osób bez dachu nad głową. Opiekunki mają nadzieję, że ciepłe napoje nie tylko ogrzeją zimą, ale będą też okazją do rozmów na temat zmiany sposobu swojego życia:

Akcja prowadzona będzie do końca listopada. Z gorących napojów bezdomni będą mogli korzystać do końca marca.

ARTYSTA TYGODNIA

Znów jesteś ze mną

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY