Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Anzelm z Canterbury, biskup i doktor Kościoła
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Kamień, Brzustów
Dziś jest: Środa, 21 kwietnia 2021

RADOM

Rok akademicki oficjalnie rozpoczęty

czwartek, 17 października 2019 15:34 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Ponad 2100 studentów Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego uroczyście zainaugurowało rok akademicki 2019/2020.

Inauguracja roku akademickiego odbyła się w Auli Głównej Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu. Studenci ślubowali, że będą dążyć do zdobywania wiedzy i rozwoju własnej osobowości. Obiecali również odnosić się z szacunkiem do wszystkich członków uczelnianej wspólnoty: 

W tym roku akademickim studia na UTH rozpoczęło ponad 2100 studentów. Najbardziej oblegane kierunki to: ekonomia, kosmetologia, administracja, filologia angielska oraz kierunki techniczne: elektrotechnika, transport i logistyka. - Cieszymy się, że w końcu coś drgnęło jeśli chodzi o kształcenie na kierunkach technicznych - mówi rektor uczelni prof. Zbigniew Łukasik: 

Radom od trzydziestu lat starał się o to, by znaleźć się na mapie kształcących lekarzy. W tym roku studenci kierunku lekarskiego rozpoczynają trzeci rok nauki. - Sądziłem, że w rozwój tego kierunku włączą się wszystkie środowiska. Idzie to trochę opornie - mam nadzieję, że niebawem się to poprawi - dodaje prof. Łukasik: 

Chociaż zdarza się, radomski uniwersytet na tle innych polskich uczelni traktowany jest "po macoszemu", to studenci są zadowoleni z wyboru. Okazuje się, że na studia do Radomia przyjeżdżają młodzi ludzie również z innych miast: 

Uroczystość w Auli Głównej poprzedziła Msza św. w intencji środowiska akademickiego. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił Biskup Radomski Henryk Tomasik. - Modlimy się o Boże Światło potrzebne do zgłębiania tajemnic świata i człowieka. Boże Światło potrzebne do tego, aby powstawały dobre relacje. O Bożą pomoc w rozwiązywaniu problemów: 

 

W imieniu studentów głos zabrała Aleksandra Nowocień - przewodnicząca Samorządu Studenckiego. - Dzisiejszy dzień to nie tylko początek wielkiej przygody. To również dzień, który zapoczątkuje u was okres wiążący się nierozerwalnie z dużą odpowiedzialnością i poświęceniem: 

 

- Cieszę się, że uczelnia dostrzega zachodzące zmiany - nie tylko w zakresie prawodawstwa, ale również zachodzące na świecie - mówił podczas uroczystości poseł Andrzej Kosztowniak. Zwrócił się również do studentów, którzy są na początku akademickiej ścieżki:

- Gratuluję wszystkim studentom pierwszego roku podjęcia dobrej decyzji związania się z naszym Uniwersytetem, ale mam nadzieję, że w przyszłości również z naszym miastem - podkreślał Artur Standowicz - wicewojewoda mazowiecki: 

Uroczystość rozpoczęła również obchody jubileuszu 70-lecia Uczelni. Radomska uczelnia powstała na wniosek Naczelnej Organizacji Technicznej w 1950 roku. Wtedy był to jeden wydział - techniczny właśnie. W ramach jubileuszu wydana została monografia, która przedstawia rys historyczny uczelni - wyjaśnia rektor UTH prof. Zbigniew Łukasik:

W związku z rozpoczęciem obchodów 70-lecia uczelni, podczas inauguracji roku akademickiego osoby, które włożyły największy wkład w rozwój uczelni otrzymały medale pamiątkowe i dyplomy. Otrzymali je: Sylwester Dąbrowski - wicewojewoda mazowiecki, Artur Standowicz - wicewojewoda mazowiecki, ks. bp Piotr Turzyński - biskup pomocniczy diecezji radomskiej, ks. dr Jarosław Wojtkun - rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu, ks. kan. Krzysztof Ćwiek - proboszcz parafii katedralnej w Radomiu, Jerzy Kowal - honorowy kanclerz radomskiej loży BCC, wiceprzewodniczący Rady Patronackiej Uniwersytetu, Anna Szczygielska - przewodnicząca Rady Uniwersytetu oraz Jarosław Jaskólski i Andrzej Kwiecień - członkowie Rady Uniwersytetu.  Podczas inauguracji wręczono również odznaczenia państwowe, a także pogratulowano nowym doktorom. 

W tym roku wykład inauguracyjny "Sztuka prowadzenia dyskusji. Między perswazją a manipulacją" wygłosił dr hab. Dariusz Trześniowski, profesor nadzwyczajny UTH. Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem "Gaudeamus igitur" w wykonaniu Chóru Uniwersytetu.