Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Weronika Giuliani, dziewica
Dziś jest: 09 lipca 2020

RADOM

Nie wszystkie grzyby są jadalne

środa, 23 października 2019 13:44 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

''Poznaj grzyby - unikniesz zatrucia'' - Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna i Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu zapraszają na wyjątkową wystawę o grzybach. Wystawa zorganizowana została po raz 15. i ma przede wszystkim wymiar edukacyjny.

W tym roku, podobnie jak w poprzednim, w lasach notowany jest rekordowy wysyp grzybów. Cieszą się nie tylko ci, którzy doceniają ich walory smakowe i zapachowe, ale i ci, którzy zajmują się ich zbieraniem na sprzedaż. W sezonie, rekordziści są w stanie zarobić nawet do 7 tys. złotych.

Pogoda sprzyja poszukiwaniom najdorodniejszych okazów, ale, jak ostrzegają leśnicy i pracownicy sanepidu, każedo roku przybywa nowych odmian, wśród nich wielu niejadalnych i trujących. Konsekwencje ich spożycia mogą skończyć się poważnymi dolegliwościami zdrowotnymi, a czasem nawet śmiercią. Dlatego tak ważna jest edukacja i to już od najmłodszych lat - mówi rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu Edyta Nowicka:

W Polsce istnieje ok. 1 000 gatunków grzybów jadalnych i ok. 250 gatunków grzybów niejadalnych i trujących. Dla sprawnego grzybiarza odróżnienie grzyba jadalnego od niejadalnego to żaden problem. Gorzej, gdy za zbieranie runa leśnego biorą się amatorzy. Specjalnie dla nich radomska Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna oraz leśnicy uruchomili wystawę pt.: „Poznaj grzyby, unikniesz zatrucia” - mówi dyrektor Sanepidu Lucyna Wiśniewska:

To już XII edycja wystawy. Można na niej dokładnie obejrzeć każdego grzyba z bliska w pięknej scenerii przygotowanej przez leśników. Wystawa ma przede wszystkim walor edukacyjny - przyznają uczniowie z PSP nr 15 w Radomiu:

Na wystawie w ciekawej aranżacji leśnej można obejrzeć kilkadziesiąt atrap grzybów w skali 1:1, tak aby jak najwiarygodniej pokazać poszczególne grzyby w ich naturalnym środowisku. Zwiedzając wystawę jej uczestnicy uzyskają odpowiedzi na tematy dotyczące pracy leśnika i zrównoważonej gospodarki leśnej. Dowiedzą się także, jak zbierać grzyby, aby nie łamać przepisów prawa. Odwiedzający ekspozycję usłyszą odgłosy lasu, zobaczą ciekawą aranżację z roślin runa leśnego i drzewek leśnych. Dostępne są także materiały edukacyjne w postaci ulotek i broszur.

Wydarzeniem towarzyszącym wystawie było wręczenie nagrody w ogólnopolskim konkursie na "Leśne inspiracje". Uczennica VII klasy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Witolda Gombrowicza we Wsoli Karolina Gwiazda pokonała kilkudziesięciu uczestników z całej Polski:

Wystawa będzie czynna do 10 listopada. Zwiedzanie od poniedziałku do piątku od 9.00 do 18.00, a w soboty od 11.00 do 14.00.

Patronem honorowym wystawy jest Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie a medialnym Radio Plus Radom.

Zapraszamy do nas: