Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
SEDNO SPRAWY PLUS
Jacek Prusinowski
Patron dnia: bł. Benedykt XI, papież
Dziś jest: 07 lipca 2020

Samorząd

Drogowcy w pełnej gotowości

wtorek, 03 grudnia 2019 10:00 / Autor: Monika Nowakowska
foto: JSzczechowski/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Na ulicach Radomia i regionu pojawiła się pierwsza, cienka warstwa białego puchu. Powiatowe Zarządy Dróg w Radomiu, Kozienicach, Opocznie i Końskich czekają na sygnał do wyjazdu.

Firmy są już w pełnej gotowości. Wszystko po to, by, w razie nagłej zmiany pogody odpowiednio udrożnić i zabezpieczyć drogi. Zimowym utrzymaniem ulic w Radomiu zajmują się trzy firmy. - Umowy z wykonawcami mamy skonstruowane w taki sposób, że interweniują oni w przypadku załamania pogody i opadów śniegu niezależnie od tego, czy będzie to miało miejsce w tak zwanym sezonie zimowym czy też poza nim - mówi rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu Dawid Puton:

Każda z firm ma sześć pługopiaskarek, dwie równiarki i jedną ładowarkę. Każda z nich dysponuje też zapasem soli do posypywania jezdni wystarczającym na około trzy miesiące - mówi Hubert Gorkowicz z firmy Interbud:

Do usuwania śliskości dróg używana jest zgodnie z rozporządzeniem wojewody mazowieckiego, sól drogowa. Zgodnie z przepisami, drogi pierwszej kategorii (krajowe) powinny być odśnieżone w ciągu czterech godzin od chwili ustania opadów, zaś drogi drugiej kategorii (wojewódzkie oraz powiatowe) w ciągu ośmiu godzin. W

pierwszej kolejności odśnieżane są drogi krajowe, potem wojewódzkie, powiatowe i gminne - te, po których kursują autobusy komunikacji miejskiej:

Warto przypomnieć, że za odśnieżanie chodników przed budynkami, które nie należą do miasta, są odpowiedzialni ich właściciele lub zarządcy - mówi zastępca komendanta Straży Miejskiej w Radomiu Grzegorz Sambor:

Za trotuary, które przylegają do pustych działek należących do miasta odpowiadają służby gminne, zaś za miejsca postojowe w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego odpowiada MZDiK w Radomiu.

W powiecie radomskim zimowym utrzymaniem objętych będzie łącznie ponad 520 km dróg. Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych podzielił teren powiatu na dwa obszary: pierwszy obejmujący gminy: Przytyk, Wolanów, Zakrzew, Kowala, Wierzbica i Iłża oraz ulice leżące w ciągach dróg powiatowych na terenie miasta Iłża oraz obszar drugi obejmujący gminy: Pionki, Jedlińsk, Jedlnia-Letnisko, Jastrzębia, Gózd, Skaryszew oraz ulice leżące w ciągach dróg powiatowych w mieście Pionki oraz częściowo w mieście Skaryszew - mówi rzecznik Starostwa Powiatowego w Radomiu Marcin Genca:

Zimowym utrzymaniem dróg będą zajmować się: konsorcjum firm Kos-Bud z Iłży oraz Usługi Transportowe z Taczowa oraz Sachpol z Radomia. Każdy z wykonawców posiada park sprzętowy, w którego skład wchodzą: 2 równiarki, 1 pług wirnikowy, 2 ładowarki ciężkie typu fadroma, 5 pługów z napędem na dwie osie oraz 5 pługopiaskarek o ładowności 8 ton. Wykonawcy mają też określony czas na podstawienie sprzętu do odśnieżania, który wynosi 60 minut.

Do zimy przygotowane są też miasto i gmina Kozienice - mówi prezes Kozienickiej Gospodarki Komunalnej Robert Wojcieszek:

W pogotowiu jest także Zarząd Dróg Powiatowych w Kozienicach - mówi dyrektor ZDP Marcin Łopuszański:

Na terenie powiatu koneckiego są aż 574 km dróg, których utrzymaniem zajmuje się Zarząd Dróg Powiatowych w Końskich. Akcja „zima” już się tu rozpoczęła, mimo że śniegu na drogach na razie nie ma. Za to jest sprzęt do jego usuwania oraz zwalczania śliskości - mówi dyrektor ZDP w Końskich Stanisław Mościński:

Zarząd Dróg Powiatowych w Opocznie ma do utrzymania 311 km dróg. Na atak zimy zabezpieczony jest sprzęt, piasek i sól - mówi dyrektor ZDP w Opocznie Andrzej Reszel:

Jak przewiduje dyrektor, zimowe utrzymanie powiatowych dróg będzie kosztowało około 350 tysięcy złotych.

Warto dodać, że całą dobę czynne są numery telefonów, pod które można kierować sygnały o ewentualnych zagrożeniach na drogach: dla mieszkańców Radomia - 604- 984-946, dla mieszkańców powiatu radomskiego - 48 / 322 16 05 oraz 609 530 445, dla mieszkańców powiatu koneckiego - 41 372 60 64.

Zapraszamy do nas: