Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Tomasz Apostoł
Dziś jest: 03 lipca 2020

RADOM

Przyszłość edukacji zawodowej jest w naszych rękach

piątek, 29 listopada 2019 10:36 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Jak w gąszczu lawinowo pojawiających się zmian na rynku pracy ma funkcjonować współczesna i przyszła szkoła zawodowa? Jakie rozwiązania systemowe oraz narzędzia wzmacniają i integrują edukację z rynkiem pracy? W jaki sposób wspierać i kształtować kompetencje dzieci i młodzieży, aby ich kariera edukacyjna i zawodowa była pozytywnym wyborem trafiającym w potrzeby i oczekiwana pracodawców? - Odpowiedzi na te i inne pytania szukali dyrektorzy szkół, pracodawcy, doradcy zawodowi i samorządowcy podczas konferencji zorganizowanej przez Centrum Kształcenia Dorosłych „EDUKACJA”.

Nauczyciele, doradcy zawodowi, pracodawcy, samorządowcy oraz przedstawiciele biznesu rozmawiali o kondycji radomskiego szkolnictwa zawodowego. To kolejne tego typu spotkanie, które zostało zorganizowane w Instytucie Technologii Eksploatacji przy ul. Pułaskiego w Radomiu.

Organizatorom zależy na integracji środowiska nauczycieli i biznesu w kwestii szkolnictwa zawodowego. - Takie spotkania są potrzebne, bo dzięki temu możemy wymieniać spostrzeżenia, dzielić się własnymi doświadczeniami i rozmawiać o tym co jest dobre, a co trzeba zmienić - mówi Beata Remjasz, wicedyrektor Centrum Kształcenia Dorosłych „Edukacja”:

- Edukacja zawodowa musi odpowiadać na potrzeby pracodawców, ale i pracodawcy powinni mieć większy wpływ na jakość kwalifikacji przyszłych swoich pracowników. Będziemy poszukiwać nowych możliwości współpracy i podejmowania wspólnych działań ponad dotychczasowymi schematami z udziałem różnych interesariuszy, po to aby uzyskać efekt synergii, tak potrzebny dla rozwoju edukacji zawodowej i zatrudnienia w naszym mieście - mówi wicedyrektor.

Do obszernej listy firm i instytucji, które zdecydowały się na szkolenie w ramach praktyk uczniów szkół zawodowych i technicznych jest m.in. firma Radmot - mówi przewodniczący klastra metalowego Jan Stańczyk:

Jedną z pierwszych szkół w Polsce, która kształci dualnie na poziomie szkoły technicznej, a co za tym idzie, podjęła współpracę z pracodawcami jest Zespół Szkół Elektronicznych - mówi dyrektor placówki Konrad Witkowski:

Sytuacja na rynku pracy jest obecnie bardzo dynamiczna. Pracodawcy poszukują fachowców w różnych dziedzinach. - Najważniejsze, to umiejętność dostosowania i w razie konieczności przekwalifikowania się w zależności od potrzeb na rynku pracy - mówi Anna Kicior z radomskiej filii Wojewódzkiego Urzędu Pracy:

Władze miasta od lat wspierają i promują szkolnictwo zawodowe. Od dwóch lat, ok. 60% uczniów aplikujących do szkół średnich, wybiera właśnie szkoły zawodowe. - To bardzo wysoki współczynnik - mówi wiceprezydent Karol Semik i dodaje, że Radom jest przygotowany - zarówno pod kątem infrastrukturalnym, jak i systemowym - do dobrego kształcenia w poszczególnych zawodach:

 

Na zakończenie podpisany został "Radomski Pakt dla Rozwoju i Promocji Kształcenia Zawodowego".

Konferencja „Myślenie poza schematami – Integracja środowisk na rzecz współpracy edukacji zawodowej z rynkiem pracy” została objęta honorowym patronatem Prezydenta Miasta Radomia.

Zapraszamy do nas: