Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Weronika Giuliani, dziewica
Dziś jest: 09 lipca 2020

Wydarzenia

Bombki dla Mariki

niedziela, 01 grudnia 2019 13:57 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. J.Szczechowski/Radio Plus Radom
Jakub Szczechowski

Kilkadziesiąt znanych osób malowało w sobotę w radomskiej Łaźni bombki, aby wesprzeć rehabilitację Mariki. To kolejna edycja akcji charytatywnej "Przyjaciele Dzieci - Malowanie bombek".

 Do malowania bombek zaprosił prezydent Radomia. - To bardzo ważne wydarzenie, bo za każdym razem pomagamy wybranym osobom, a tym roku dla mnie jako mamy ten cel jest szczególnie szczytny. Chciałabym, żeby ta kwota, zebrana z licytacji bombek była w tym roku rekordowa. To wydarzenie ma dodatkową wartość w postaci tego, że zbieramy się tu wszyscy niezależnie od poglądów, od opcji politycznych, od wykonywanych zawodów. Wszyscy jesteśmy do siebie życzliwie nastawieni, wszyscy się do siebie uśmiechamy - powiedziała wiceprezydent Radomia Katarzyna Kalinowska.

 

W tym roku celem akcji jest wsparcie rehabilitacji chorej na rdzeniowy zanik mięśni Mariki Załęckiej, która w najbliższy czwartek skończy roczek. - Jest to choroba, w której obumierają motoneurony i dziecko słabnie. Każdy z mięśni zanika - nie tylko odpowiedzialne za ruch, ale też mieśnie przewodu pokarmowego czy oddechowe. Teraz jesteśmy na etapie testowania leku. Postępy są. Rehabilitacja z lekiem daje to, że na pewno jest coraz lepiej - powiedziała nam mama dziewczynki Luiza Załęcka.

 

- Jesteśmy bardzo wdzięczni, że w tym roku takie super wydarzenie organizowane jest specjalnie dla Mariki. Śledziliśmy poprzednie edycje. Jest nam bardzo miło, że tutaj jesteśmy, że wszyscy zebrali się tutaj, aby wesprzeć Marikę w rehabilitacji, na którą chodzimy codziennie. Nasze mieszkanie zamieniło się w mały szpital. Musimy mieć wszystko pod ręką do rehabilitacji czy klatki piersiowej czy rehabilitacji oddechowej. Wszystko to musieliśmy zakupić, a potrzeby są wraz z wiekiem coraz większe. To np. ortezy, gorsety i sprzęty medyczne - dodała pani Luiza 

 

Przy malowaniu bombek spotkali się politycy, samorządowcy, artyści, przedsiębiorcy, przedstawiciele różnych służb i instytucji. Jak co roku to inicjatywa ponad podziałami i codziennymi różnicami. Marcin Rusek z RKŚTiG „Łaźnia”:

 

- W tym roku będzie Mikołaj z bogato wypchanym prezentami workiem, pewnie jakaś choinka. Najważniejszy jest tu cel charytatywny. Od lat tu przyjeżdżam i cieszę się jak mogę podarować swoją bombkę czy pisankę - mówił poseł Marek Suski.

 

Wszyscy podkreślali, że najważniejsza jest idea, abstrahując od artystycznego talentu. Trzeba jednak przyznać, że bombki były naprawdę piękne. Radna Marta Michalska-Wilk zatęskniła za tradycyjną zimą. Na jej bombce królowała zatem ośnieżona chatka w otoczeniu choinek.

 

Radny Łukasz Podlewski zgodnie z życzeniem syna wykorzystać motyw Gwiezdnych wojen. 

 

Pierwszy raz w radomskim malowaniu bombek wzięła udział dyrektor Teatru Powszechnego Małgorzata Potocka.

 

Motyw bezpieczeństwa i stulecia policji znalazł się na bombkach Wydziału Prewencji KMP w Radomiu. Artystyczną reprezentację stworzyli: naczelnik asp.sztab. Krzysztof Jabłonka oraz asp.sztab. Kamila Adamska.

Wśród malujących spotkaliśmy artystów plastyków - Jacka Szpaka i uczennicę Plastyka, znaną modelkę Olgę Kleczkowską.

 Bombki zlicytowane zostaną  w sobotę 14 grudnia podczas koncertu Radomskiej Orkiestry Kameralnej. Wystąpi zespół Klezmafour. Początek koncertu o godz. 18.

Zapraszamy do nas: