Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: bł. Władysław z Gielniowa
Dziś jest: 25 września 2020

RADOM

Dni Ubezpieczonego w ZUS

czwartek, 10 października 2013 10:11 / Autor: Elżbieta Warchoł
Elżbieta Warchoł

Od 7 do 11 października trwa ogólnopolska akcja informacyjna- Dni Ubezpieczonych w ZUS.

Akcja skierowana jest do najliczniejszej grupy klientów ZUS – ubezpieczonych. W radomskim Oddziale grupa ta, to ponad 300 tysięcy osób. Często ich wiedza na temat praw i obowiązków związanych z ubezpieczeniami społecznymi jest mała albo błędna. Może to mieć w przyszłości fatalne skutki, gdy przyjdzie do wyliczania emerytury- informuje Wiesława Sadowka- Golka, rzecznik ZUS w Radomiu. Dni Ubezpieczonych są więc znakomitą okazją, by dowiedzieć się jakie składki powinien odprowadzać nasz pracodawca, czy w ogóle je odprowadza, jak wyliczyć hipotetyczną emeryturę, jakie są nowe uprawnienia do urlopów macierzyńskich i wychowawczych, na jakich zasadach zatrudniać nianie do dziecka, itp.- dodaje rzeczniczka ZUS w Radomiu

Dni Ubezpieczonych to także znakomita okazja, by założyć i uwierzytelnić swój profil na Platformie Usług Elektronicznych, co będzie dawało możliwość kontaktu z ZUS-em bez wychodzenia z domu. Każdy może elektronicznie połączyć się z ZUS i dowiedzieć się jaki jest stan naszego konta, jakie kwoty zostały przekazane do OFE lub złożyć dowolny wniosek, można też tą drogą zamówić w ZUS wizytę.

Na specjalnie wydzielonych stanowiskach czekają na klientów eksperci ZUS oraz z Urzędu Pracy, Urzędu Skarbowego i Narodowego Funduszu Zdrowia.

Ci ostatni udostępnią nam kody dostępu do Zintegrowanego Informatora Pacjenta, dzięki któremu będziemy mogli się dowiedzieć np. ile kosztowała nasza kuracja w szpitalu informuje Wiesława Sadowska- Golka.

Jeszcze do piątku, 11 października można też wykonywać za darmo badania pomiaru ciśnienia krwi i poziomu cukru, poznać techniki relaksacyjne oraz zasady niesienia pierwszej pomocy i samokontroli piersi. Usługi te wykonują uczniowie Zespołu Szkół Medycznych i laboranci ze Stowarzyszenia Diabetyków.

Ostatniego dnia akcji– w piątek 11 października, przed budynkiem ZUS, podstawiony zostanie, przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, ambulans do poboru krwi.