Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Wincenty Pallotti, prezbiter
Dziś jest: 22 stycznia 2020

Samorząd

Samorządy kontra rząd

13 grudnia 2019, 20:19 / Autor: Krzysztof Chomicz
Krzysztof Chomicz

Po raz pierwszy zarząd Związku Miast Polskich obradował w Radomiu. Organizacja planuje poprawić sytuację samorządów przez przerzucenie większej odpowiedzialności finansowej na rząd.

Wniosek wypracowany na zjeździe zarządu ma dotyczyć m.in. finansowania oświaty. - Wydatki związane z podwyżkami w tym sektorze najbardziej obciążają samorządy. Dodatkowo miasta i gminy nie były w stanie przygotować się do podwyżek, które w tym roku zapowiedział rząd. Mam nadzieję, że większość tych wniosków będzie inicjatywami senackimi. Następnie, jako projekt całego senatu trafą do sejmu - mówił Zygmunt Frankiewicz, senator i prezes ZMP.

W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego prezydent Radomia nawiązał do wydarzeń Radomskiego Czerwca. - Wierzę, że te dzisiejsze obrady również będą impulsem, abyśmy wspólnie wystąpili o nasze prawa, żebyśmy mogli powiedzieć, że to zaczęło się w Radomiu - powiedział Radosław Witkowski.

Na spotkaniu poza samorządowcami obecny był także były wiceprezydent Radomia Konrad Frysztak. - Cieszę się, że wielu wiceprezydentów miast otrzymało mandaty poselskie i senatorskie. Pokazuje to, że wyborcy mają duże zaufanie i chcą być reprezentowani przez samorządowców. Chcemy by nasze małe ojczyzny były traktowane przez rząd podmiotowo a nie przedmiotowo - stwierdził poseł Konrad Frysztak.

Już w poniedziałek odbędzie się sesja budżetowa radomskiej Rady Miejskiej. Zdaniem Radosława Witkowskiego miastu zabraknie około 30 milionów złotych na finansowanie oświaty.

Zapraszamy do nas: