Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Katarzyna Thomas, dziewica
Dziś jest: 05 kwietnia 2020

RADOM

Radomianie spotkali się na Miejskiej Wigilii

niedziela, 15 grudnia 2019 20:15 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Były modlitwa, wspólne życzenia i tradycyjne potrawy - w Radomiu po raz kolejny odbyła się Gwiazdka na Deptaku. Na Miejskiej Wigilii radomianie przełamali się opłatkiem życząc sobie zdrowych i wesołych Świąt Narodzenia Pańskiego.

Tysiące radomian spotkało się na deptaku, by życzyć sobie dobrych świat Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku. Dzielono się opłatkiem, była możliwość spróbowania wigilijnych potraw: barszczu z uszkami, pierogów, bigosu. Po mszy św. w katedrze orszak dotarł na pl. Corazziego. Tu harcerze przekazali na ręce prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego Betlejemskie Światło Pokoju:

– To światełko dotarło do Radomia, do nas wszystkich z Betlejem, przekazywane kolejno przez harcerzy. To światło, które daje moc – mówi komendantka Hufca ZHP Radom-Miasto Anna Tomala.

Biskup Henryk Tomasik natomiast przekazał Rycerzom Kolumba figurę małego Jezuska. Dziecię spoczęło w żłóbku przed Urzędem Miejskim w Radomiu. Tłumnie zgromadzonych radomian przywitał prezydent Radosław Witkowski:

- Są takie dni w roku, kiedy gasną wszelkie spory i złe emocje. To czas miłości, zgody i przebaczania. Niech te pozytywne emocje zagoszczą w państwa sercach jak najdłużej, a atmosfera tych świąt niech będzie źródłem optymizmu i wzajemnej życzliwości. Życzę wszystkim zdrowia, pewności jutra i samych dobrych, pozytywnych ludzi wokół siebie - mówi prezydent.

Jak przystało na Wigilię nie zabrakło tekstu Pisma Świętego opowiadającego o narodzinach Jezusa. Biskup Henryk Tomasik poświęcił opłatki i pobłogosławił wszystkim na nadchodzący czas.

Uczestnicy połamali się opłatkiem składając sobie świąteczne życzenia. Można było też spróbować tradycyjnych potraw wigilijnych. Był również czas na wspólne kolędowanie, do którego podczas świątecznego koncertu zachęcała grupa Dikanda - znany energetyczny zespół folkowy, którego twórczość jest inspirowana m.in. polską, białoruską, macedońską i żydowską muzyką ludową.

Gwiazdka na Deptaku to impreza organizowana w Radomiu od kilku lat. Jej celem jest wprowadzenie wszystkich radomian w świąteczny nastrój. Wydarzenie ma również zachęcać mieszkańców do wzajemnej życzliwości - nie tylko od święta.

- Takie chwile, jak ta, są bardzo potrzebne - mówią radomianie:

Gwiazdkę na Deptaku poprzedziła Msza Św. w radomskiej katedrze. W homilii bp Henryk Tomasik wspomniał Jana Chrzciciela, jako patrona Adwentu:

Gwiazda na Deptaku to jedna ze sztandarowych imprez organizowanych przez władze Radomia. 

Zapraszamy do nas: