Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Leon IX, papież
Dziś jest: Piątek, 19 kwietnia 2024

RADOM

Radomskie uczelnie w Legii Akademickiej

wtorek, 21 stycznia 2020 11:01 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Ministerstwo Obrony Narodowej przywraca ideę ochotniczego szkolenia studentów.Uniwersytet Technologiczno - Humanistyczny i Wyższa Szkoła Handlowa w Radomiu znalazły się w gronie 12 uczelni na Mazowszu, które zakwalifikowały się do udziału w III edycji programu edukacji wojskowej studentów w ramach Legii Akademickiej. Program jest pokłosiem porozumienia zawartego pomiędzy Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego a Ministrem Obrony Narodowej.

Przed Siłami Zbrojnymi RP stoi pilne zadanie odbudowy rezerw osobowych, które zapewni większy dopływ młodszych wiekiem żołnierzy rezerwy, szczególnie oficerów i podoficerów. Legia Akademicka to program skierowany do studentów wszystkich kierunków, zarówno kobiet jak i mężczyzn, którzy chcieliby odbyć szkolenie wojskowe, uzyskać stopień wojskowy z myślą o wstąpieniu do wojska i służby czynnej. To przygoda, realizacja własnych pasji, szansa na zdobycie dodatkowych kwalifikacji, to prestiż - mówi komendant WKU w Radomiu ppłk Zbigniew Adamczyk:

Czym jest Legia Akademicka?

„Legia Akademicka” to uruchomiony w 2017 roku przez MON pilotażowy program skierowany do studentów. Obejmuje on szkolenie teoretyczne realizowane na uczelniach w trakcie roku akademickiego oraz praktyczne realizowane w jednostkach, centrach i ośrodkach wojskowych.

Kto może uczestniczyć w programie Legii Akademickiej?

W edukacji wojskowej mogą uczestniczyć (bez względu na stopień studiów) studenci studiów dziennych i zaocznych. Ze względu na praktyczną część szkolenia w jednostkach Sił Zbrojnych RP, do jej odbycia mogą być powołani pełnoletni studenci niebędący żołnierzami w czynnej służbie wojskowej, niekarani oraz posiadający obywatelstwo polskie. Ci spośród ochotników, którzy wcześniej odbyli jakiś rodzaj szkolenia w czynnej służbie wojskowej i na podstawie którego otrzymali status żołnierza rezerwy, mogą odbyć szkolenie w ramach Legii Akademickiej, ale w wyższym module szkolenia - w zależności od posiadanego stopnia wojskowego.

Gdzie się zgłosić?

Studenci zainteresowani udziałem w szkoleniu powinni złożyć pisemny wniosek w siedzibie uczelni, w której studiują. Wniosek stanowi podstawę do zakwalifikowania na część teoretyczną oraz jest uznawany, jako wstępna deklaracja uczestnictwa w ćwiczeniach wojskowych.

Na czym polega szkolenie teoretyczne i ile trwa?

Szkolenie teoretyczne obejmuje 30 godzin zajęć w formie wykładów, ćwiczeń, warsztatów i treningów obejmujących kilka bloków tematycznych. Dotyczą one m.in. podstaw wychowania obywatelskiego i wojskowego, szkolenia bojowego, logistycznego i ogólnego.

Jakie warunki należy spełnić, aby odbyć szkolenie praktyczne?

Warunkiem zakwalifikowania kandydata do części praktycznej odbywanej w jednostkach wojskowych jest posiadanie orzeczonej zdolności do pełnienia czynnej służby wojskowej, pozytywne zaliczenie części teoretycznej szkolenia oraz złożenie wniosku przez uczelnię do Wojskowego Komendanta Uzupełnień właściwego na miejsce stałego pobytu studenta w sprawie powołania na ćwiczenia wojskowe.

Zakwalifikowanie kandydata do odbycia ćwiczeń wojskowych jest podstawą wydania przez WKU karty powołania do odbycia szkolenia w ramach ćwiczeń wojskowych.

Ile trwa szkolenie praktyczne?

Część praktyczna będzie realizowana w jednostkach szkolnictwa wojskowego oraz ośrodkach szkoleniowych SZ RP w okresie tzw. przerwy wakacyjnej, w dwóch turach po 6 tygodni każda. Każda tura z kolei składa się z dwóch modułów:

- 21-dniowy moduł szkolenia podstawowego zakończony egzaminem i złożeniem przysięgi,

- 21-dniowy moduł szkolenia podoficerskiego zakończony egzaminem i mianowaniem na stopień kaprala rezerwy

Gdzie i kiedy odbywają się szkolenia wojskowe?

Szkolenie wojskowe studentów-ochotników realizowane będzie w dwóch częściach:

- teoretycznej - w miejscach wyznaczonych przez uczelnię w terminie od 1 lutego do 30 kwietnia 2020 roku

- praktycznej - jako ćwiczenia wojskowe realizowane w wybranych centrach i jednostkach wojskowych

I turnus szkolenia - 27 czerwca - 9 sierpnia

II turnus szkolenia - 16 sierpnia - 27 września

Wraz z dniem stawienia się w jednostce wojskowej do odbycia ćwiczeń wojskowych, studenci uzyskują status żołnierza w czynnej służbie wojskowej i otrzymują stopień szeregowego.

Świadczenia i uprawnienia uczestników programu

Studenci-ochotnicy maja zapewnione m.in. zakwaterowanie, wyżywienie, umundurowanie, bezpłatną opiekę medyczną i stomatologiczną, ubezpieczenie, czy ulgowe przejazdy:

Podczas odbywania ćwiczeń wojskowych studenci otrzymują uposażenie w zależności od posiadanego stopnia wojskowego w wysokości stawki dziennej:

- dla szeregowego - 104,03 zł

- dla starszego szeregowego - 107,68 zł

- dla kaprala - 118,63 zł

Zakończenie szkolenia wojskowego w ramach Legii Akademickiej

Student, który ukończył ćwiczenia wojskowe w ramach części praktycznej jest zwolniony z czynnej służby wojskowej i otrzymuje status żołnierza rezerwy o stopniu wojskowym uzyskanym podczas szkolenia:

Wszystkie informacje na temat Legii Akademickiej można uzyskać w punkcie informacyjnym Ministerstwa Obrony Narodowej - tel. 261. 874 672; w punkcie informacyjnym w Wojewódzkim Sztabie Wojskowym - tel. 261 824 187 oraz w punkcie informacyjnym w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Radomiu - tel. 261 511 141.