Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Tomasz Apostoł
Dziś jest: 03 lipca 2020

RADOM

Polityka senioralna celem rządu i samorządu

wtorek, 21 stycznia 2020 17:44 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Polska się starzeje. Już 1,7mln Polaków jest przekroczyło 80. rok życia. Dlatego rząd i samorząd stawiają sobie za cel politykę senioralną.

W trakcie piątkowego spotkania z mieszkańcami Zwolenia prezydent Polski Andrzej Duda mówił, że potrzebna jest dobra i skuteczna polityka wychodząca naprzeciw seniorom. - Tworzymy w tej chwili Narodową Strategię Onkologiczną. To jeden z ważnych elementów naprawy i budowy na przyszłość polskiego systemu ochrony zdrowia. To będzie także element opieki nad seniorami, bo eksperci mówią, że te dwa elementy powinny się zaplatać ze sobą, jako że w sposób naturalny będą się one w przyszłości zaplatały – powiedział prezydent Andrzej Duda:

Marszałek Mazowsza Adam Struzik zachęcił samorządy, by realizowały programy, których celem jest aktywizacja seniorów:

Powiat przysuski prowadzi Zakład Opieki Leczniczej w Borkowicach. - Sytuacja pokazuje, że przybywa osób w podeszłym wieku, które potrzebują wsparcia i opieki. Dlatego będziemy starali się zwiększyć finansowanie tej placówki – powiedział starosta przysuski Marian Niemirski:

Maria Barbara Chomicz, wicestarosta opoczyński poinformowała, że samorząd prowadzi dwa domy pomocy społecznej. - Mamy tam ponad 170 miejsc. Ponadto w szpitalu powiatowym mieści się ZOL z 30 łóżkami – informuje starosta Chomicz:

Aktywną politykę senioralną prowadzi Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kozienicach. O programie Asystent Osoby Niepełnosprawnej mówi kierownik placówki Ewa Wysocka:

Kozienice prowadzą również Dom Opieki dla Seniora – dodaje wiceburmistrz gminy Dorota Stępień:

W politykę senioralną wpisuje się również gmina Stara Błotnica w powiecie radomskim. Wójt Marcin Kozdrach poinformował, że jednym z jej elementów będzie rozbudowa ośrodka zdrowia:

Osób starszych w Polsce z roku na rok przybywa. Dzisiaj jest ich 9 mln, a prognozy wskazują, że do 2050 r. liczba osób w wieku powyżej 60 lat wzrośnie do 13,7 mln.

Z szacunków rządu wynika, że w 2020 roku dodatkowe środki w ramach 13 emerytury trafią do blisko 10 milionów osób, w tym 285 tys. rencistów socjalnych.

Już w marcu czeka nas z kolei waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych. I tak najniższa emerytura wzrośnie do 1200 zł, a świadczenia będą wzrastały o ustawowy wskaźnik waloryzacji, jednak nie mniej niż o 70 zł.

Dzięki zmianie przepisów osoby pobierające najniższe emerytury i renty zyskają 100 zł miesięcznie. Gdyby zastosowano dotychczasowe zasady waloryzacji świadczeń, byłoby to niewiele ponad 35 zł.

Aż 69 proc. domów i klubów „Senior+” powstałych w 2018 r. zostało uruchomionych w miejscowościach poniżej 10 tys. mieszkańców, a 19 proc. placówek – w miejscowościach poniżej 1 tys. mieszkańców. Roczny budżet programu to 80 mln zł.

Rządowy Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 adresowany jest przede wszystkim do lokalnych organizacji pozarządowych, a także m.in. organizacji wyznaniowych, spółdzielni socjalnych czy stowarzyszeń działających na rzecz osób starszych. To 40 mln zł rocznie.

Zapraszamy do nas: