Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Etelbert, król
Dziś jest: 24 lutego 2020

RADOM

Akcja CBŚP wymierzona w rynek nielegalnego handlu bronią. Pomagali policjanci z Radomia

wczoraj, 10:07 / Autor: Weronika Chochoł
fot cbsp.policja.pl
Weronika Chochoł

Przejęta broń i amunicja, rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej, 28 osób zatrzymanych - to bilans zmasowanej akcji CBŚP. W działaniach wzięło udział blisko 340 policjantów, w tym funkcjonariusze z Radomia.

Akcja Centralnego Biura Śledczego Policji przeprowadzona została w niedzielę, 19 stycznia i odbywała się jednocześnie w czterech województwach: świętokrzyskim, mazowieckim, łódzkim i lubelskim. Chodziło o to, by zatrzymani nie mogli porozumiewać się ze sobą.

- W ramach tych działań funkcjonariusze CBŚP przeszukali blisko 100 obiektów i zatrzymali 28 osób podejrzanych. W wyniku przeprowadzonych przeszukań policjanci odkryli i zabezpieczyli 39 sztuk broni palnej głównie długiej, a także 1500 sztuk amunicji różnych rodzajów. Ponadto zabezpieczono części konstrukcyjne broni palnej oraz osprzęt do broni np. tłumiki dźwięku. Część zabezpieczonej broni znajdowała się w skrytkach, specjalnie przygotowanych do jej przechowywania - informuje Biuro Prasowe CBŚP.

Efektem działań było rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej, zatrzymanie 28 osób, przeprowadzenie 100 przeszukań, a także przejęcie 39 sztuk broni i 1500 sztuk amunicji.

W akcję zaangażowanych było blisko 340 policjantów Centralnego Biura Śledczego Policji z wielu zarządów terenowych biura, w tym pirotechnicy CBŚP oraz dodatkowo biegli z Komend Wojewódzkich Policji w Radomiu i Krakowie. W związku z faktem, że osoby mogły posiadać przy sobie broń palną, dynamiczne zatrzymania części podejrzanych zostały przeprowadzone przy pomocy policjantów z Samodzielnych Pododdziałów Kontrterrorystycznych Policji z Kielc, Radomia i Lublina.

Zatrzymani są podejrzani o posiadanie i handel bronią palną. Dodatkowo 5 osób podejrzanych jest o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Decyzją sądu 6 osób zostało tymczasowo aresztowanych.Śledztwo nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Kielcach.Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji z Zarządu w Kielcach pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Kielcach prowadzą śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie zajmowali się nielegalnym handlem bronią i amunicją. Jak wynika z dotychczasowych ustaleń grupa działała w okresie od października 2017 roku do stycznia 2020 roku. Nielegalny proceder przerwali policjanci wspólnie z prokuratorem.

Wszystkie zabezpieczone przedmioty zostaną poddane szczegółowej analizie przez śledczych. Trzeba będzie ustalić między innymi to, czy przejęta broń mogła być wykorzystana do popełnienia przestępstw. Śledczy sprawdzać będą również to, w jaki sposób osoby podejrzane o handel bronią weszły w jej posiadanie.

Sprawa jest rozwojowa, CBŚP nie wyklucza kolejnych zatrzymań.

Zapraszamy do nas:
Free Web Counter stats counter