Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Dominik Collins, męczennik
Dziś jest: Piątek, 30 października 2020

RADOM

Jakość powietrza nie zadowala. Radomianie potwierdzają: coś wisi w powietrzu

poniedziałek, 27 stycznia 2020 14:21 / Autor: Weronika Chochoł
fot. pixabay.com (ResproPolska)
Weronika Chochoł

Wieczorem i rano w Radomiu i okolicach zanieczyszczenie powietrza jest odczuwalne bardziej niż zwykle. Na podwyższony poziom szkodliwych pyłów zwracają uwagę mieszkańcy, a pulmonolog przypomina, jak bardzo szkodliwe mogą być te zanieczyszczenia - nie tylko dla układu oddechowego. 

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia - WHO, dopuszczalne stężenia dobowe pyłów PM 2.5 i PM 10 wynoszą kolejno 25 μg/m3 oraz 50 μg/m3. W poniedziałek, 27 stycznia urządzenia pomiarowe odnotowały przekroczenia. O godz. 9.00 stężenie PM 10 wynosiło prawie 73, a PM 2.5 prawie 66 μg/m3. Na ulicach miasta można było spotkać osoby w maskach antysmogowych. Mieszkańcy potwierdzają - bywało gorzej, ale nie jest zbyt dobrze:

Szkodliwość smogu dotyczy nie tylko osób chorych, ale również zdrowych - wszystko zależy od intensywności narażenia oraz od tego, jak długo jesteśmy narażeni na kontakt z zanieczyszczeniami powietrza. Smog może mieć negatywny wpływ nie tylko na układ oddechowy. Obok podrażnień i infekcji dróg oddechowych, zanieczyszczenia mogą powodować szereg innych dolegliwości: od łzawienia oczu, przez obniżenie tolerancji wysiłku nawet po stany depresyjne. 

Zdecydowanie poważniejsze konsekwencje dotyczą osób przewlekle chorych - zwłaszcza na schorzenia układu oddechowego i krążenia. - Smog nie działa tylko w płucach. Te najdrobniejsze cząstki bez problemu przechodzą do krwi i są roznoszone po całym organizmie wywierając tym samym działanie ogólnoustrojowe - wyjaśnia Wojciech Papiewski - pulmonolog z Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu:

W okresie największego stężenia szkodliwych pyłów w powietrzu należy unikać wychodzenia na zewnątrz i otwierania okien w mieszkaniach. Warto również zaopatrzyć się w maskę antysmogową i zrezygnować z aktywności fizycznej na powietrzu. Jakość powietrza można sprawdzać w aplikacjach mobilnych, a także na stronach internetowych.