Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
SEDNO SPRAWY PLUS
Jacek Prusinowski
Patron dnia: bł. Benedykt XI, papież
Dziś jest: 07 lipca 2020

RADOM

Radomscy harcerze w trakcie przeprowadzki. Od lutego Hufiec ZHP Radom-Miasto w oficynie Ratusza

wtorek, 28 stycznia 2020 13:00 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Pozostały kwestie techniczne i organizacyjne i będzie można oficjalnie zaczynać! Harcerze z hufca ZHP Radom-Miasto zmieniają siedzibę - od lutego działać będą w oficynie radomskiego Ratusza. 

Chociaż nie było łatwo i przez moment użyczenie oficyny wisiało na włosku udało się - radomscy radni w listopadzie ubiegłego roku zgodzili się na bezpłatne użyczenie harcerzom oficyny Ratusza na najbliższych dziesięć lat (pisaliśmy o tym tutaj).

Teraz trwają ostatnie przygotowania do przeprowadzki. - Przenoszenie instytucji to nie tylko przeniesienie fizycznie szafek, ale to również kwestia adresu, telefonów, internetu - mówi Bartosz Bednarczyk - zastępca komendanta Hufca ZHP Radom-Miasto:

Ostatecznie wszystko ma być gotowe z początkiem lutego. Wtedy siedziba radomskiego hufca ZHP oficjalnie będzie mieściła się pod adresem Rynek 1. Na harcerzy czekają wyremontowane, odświeżone pomieszczenia w historycznym dla Radomia budynku. W nowej siedzibie powstanie również izba tradycji hufca - "Przystanek Wolność". Jej nazwa nie jest przypadkowa. To przede wszystkim nawiązanie do słów wypowiedzianych przez Marszałka Józefa Piłsudskiego „Towarzysze, jechałem czerwonym tramwajem socjalizmu aż do przystanku «Niepodległość», ale tam wysiadłem” pod koniec 1918 roku. Chodzi również o element lokalny - Ratusz mieści się przecież w pobliżu ulicy Wolność i przystanku autobusowego Reja/Wolność.

"Przystanek Wolność" będzie centrum wydarzeń i działalności szczególnie dla ludzi młodych, ale z oferty tego miejsca skorzystać będą mogli także i dorośli i dzieci. Pierwszą wystawą prezentowaną w ramach Przystanku jest wystawa przygotowana przez radomską delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej "Zwycięstwo będzie twoją nagrodą... Polskie Państwo Podziemne w regionie radomskim w latach 1939 - 1945" (relacja z wernisażu tutaj).

Jak zapowiada Bartosz Bednarczyk na "Przystanku Wolność" będzie się działo. W planach w pierwszej kolejności będzie otwarcie kameralnego kina "Wolność". We współpracy ze specjalistami od edukacji kinematograficznej mają odbywać się tu projekcje filmów o tematyce prowolnościowej. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to pierwsi miłośnicy sztuki filmowej będą mogli w kina skorzystać już wiosną tego roku. Harcerze z czasem planują również projekcje plenerowe oraz wydarzenia na dziedzińcu Ratusza skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych. - Myślę, że wszystko zapowiada się bardzo dobrze - przekonuje Bartosz Bednarczyk:

Wystawę będzie można oglądać od 3 lutego do końca marca w godzinach otwarcia hufca. W kwietniu ekspozycja rozpocznie tournee po zaprzyjaźnionych placówkach. Grupy zorganizowane na oglądanie wystawy z przewodnikiem będą mogły zgłaszać się również poza godzinami otwarcia. Wystarczy zebrać grupę minimum dziesięciu osób i ustalić dogodną godzinę. 

Trwają ostatnie przygotowania do otwarcia nowej siedziby. Jak informują harcerze, niebawem ustalone zostaną godziny, w których hufiec będzie czynny. Szczegóły znaleźć będzie można na stronie internetowej Hufca ZHP Radom-Miasto oraz na profilu facebookowym

Zapraszamy do nas: