Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Dionizy, biskup i męczennik
Dziś jest: 08 kwietnia 2020

RADOM

Radom oddaje przestrzeń roślinom

sobota, 01 lutego 2020 15:31 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Funkcjonowanie i dbałość o tereny zielone były głównym tematem sympozjum, jakie odbyło się dziś w Radomiu. Członkowie ruchów i stowarzyszeń działających w obszarze ochrony środowiska dyskutowali nad kierunkami zagospodarowania Radomia, roli drzew i błękitno-zielonej infrastruktury w funkcjonowaniu ekosystemu miejskiego. Inicjatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Zielona Akcja przy współpracy z Urzędem Miejskim w Radomiu.

Radom, to miasto przyjazne środowisku. Modernizacja parków i dbałość o tereny zielone już dawno wyparły mit, że oznaką technologicznego postępu są przestrzenie miejskie pełne betonu i szkła. Teraz, miasta idące z duchem czasu planują organizację w przestrzeni publicznej miejsc, w których mieszkańcy mogą wypocząć, a kontakt z przyrodą da prawdziwe ukojonie. Spacery w zielonym otoczeniu to dla wielu ludzi sposób radzenia sobie ze stresem, a aktywność na świeżym powietrzu sprzyja utrzymaniu dobrej kondycji i zapobiega nadwadze.

- Organizacja terenów zielonych jest ważna nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych. Dobrze zaplanowane tereny zielone, pozwalają poprawić jakość powietrza, lepiej gospodarować wodą oraz sprzyjają dobremu samopoczuciu mieszkańców - mówi wiceprezydent Jerzy Zawodnik:

- Kompleksowe projektowanie zieleni, to długotrwały proces. Jego efekty np. w przypadku nasadzeń drzew mogą być odczuwalne dopiero po wielu latach, dlatego bardzo ważne jest uwzględnienie w nim przyszłych wyzwań i problemów - mówi Ewa Głowacka z biura miejskiego konserwatora przyrody:

- Zieleń w aglomeracjach miejskich, coraz częściej przybiera różne formy. Są to zielone dachy, ściany czy klomby. - Wiele miast walczy z zanieczyszczeniem powietrza. Jednym ze skutecznych rozwiązań jest odpowiednie planowanie zieleni, ponieważ rośliny magazynują wiele szkodliwych substancji, takich jak dwutlenek węgla czy pyły, a oprócz tego produkują tlen. Szczególnie ważną rolę w procesie oczyszczania powietrza pełnią drzewa, dlatego należy dbać, by w miastach było ich coraz więcej - dodaje Ewa Głowacka.

Nic więc dziwnego, że coraz więcej samorządów zachęca do włączenia się w proces planowania terenów zielonych. Stowarzyszenie "Zielona Akcja" już w marcu planuje zorganizowanie "wiosennej inwazji zieleni" - przedsięwzięcia, które ma na celu tworzenie zielonych terenów i rewitalizację już istniejących - mówi Jarosław Staniszewski:

Warto dodać, że Radom od kilku lat realizuje program LIFE. Jego celem jest przeciwdziałanie powodziom oraz skutkom susz, a także tworzenie przyjaznego mikroklimatu. Zakłada on oczyszczenie i przebudowę zalewu Borki, przywrócenie naturalnego biegu rzeki Mlecznej, budowę zbiornika retencyjnego na terenach przy ul. Szklanej czy budowę innowacyjnych rozwiązań w zakresie błękitno-zielonej infrastruktury dla zagospodarowania wód opadowych w przestrzeni miejskiej, m.in. na odcinku Cerekwianki.

 

Zapraszamy do nas: