Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: 1 czerwca - św. Justyn, męczennik
Dziś jest: 01 czerwca 2020

RADOM

W ferie zapominamy o najprostszych rzeczach

poniedziałek, 03 lutego 2020 14:53 / Autor: Michał Kaczor
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

Ratownicy, strażacy i policjanci mówili dzisiaj o zagrożeniach, jakie czyhają w czasie ferii. Prelekcji przysłuchiwali się uczniowie IV LO im. Chałubińskiego w Radomiu.

Spotkanie zorganizowało Mazowieckie Kuratorium Oświaty. Policjanci przestrzegali przede wszystkim przed używaniem telefonów komórkowych na przejściach dla pieszych czy za kierownicą.

- Patrz na drogę, użyj wyobraźni. Życie to nie wirtualna rzeczywistość, tylko prawdziwa. Jeżeli dojdzie do wypadku, to możemy stracić zdrowie lub życie - mówi kom. Emilia Kosma z mazowieckiej policji.

Policja zapowiada, że na drogach dojazdowych do zimowisk możemy spodziewać się większej liczby patroli. Wiele uwagi poświęcone było również kontroli autokarów. Warto wcześniej zwrócić się do policji, aby sprawdzili stan techniczny pojazdu.

Na stronie mazowieckiej policji znajdziemy szczegółowy harmonogram kontroli autokarów. Jeśli widzimy, że stan techniczny budzi zastrzeżenia, to należy dzwonić na numer alarmowy.

Strażacy przypominają, że jeśli wyjeżdżamy na ferie, to trzeba zadbać o zabezpieczenie mieszkania.

- Zakręcamy kurek z gazem, wyłączamy wszystkie odbiorniki elektryczne, a najlepiej korki. Bywa, że urządzenia zapalają się podczas ładowania, bo doszło do zwarcia. Zdarzają się też różne przeróbki domowe i wtedy dochodzi do pożaru. Pamiętajmy też, żeby mieć czujkę czadu w domu i o przeglądach instalacji domowych, czyli gaz, wentylacja i komin - mówi mł. bryg. Karol Kierzkowski z mazowieckiej straży pożarnej.

Wiele osób wybiera się na ferie w góry. Ratownik Michał Bęc podkreśla, że najważniejszą kwestią jest odpowiednie ubranie.

- Najważniejszy jest strój, żeby nie wyziębić i nie przemoczyć organizmu. Zalecamy, żeby dzieci miały 2-3 pary rękawiczek, które mogą sobie zmieniać, czapkę, kurtkę i bieliznę termiczną. Do tego buty nieprzemakalne - mówi.

Ratownicy zwracali także uwagę na zachowanie ostrożności na stokach narciarskich i na kruchy lód, który po nocnych przymrozkach nie jest w stanie utrzymać człowieka.

Dla uczniów IV LO to była pouczająca lekcja.

- Warto cały czas uświadamiać wszystkich o bezpieczeństwie w ferie, bo chodzi o nasze życie - mówi Jakub Król, uczeń IV LO.

- W ferie zapominamy o najprostszych rzeczach - dodaje Klaudia Jakubczyk.

Mazowieckie Kuratorium Oświaty już od dłuższego czasu przygotowuje się do ferii.

- Do organizatorów kierowane były listy Mazowieckiego Kuratora Oświaty, ale również specjalnie dla nich zostały zorganizowane spotkania - tłumaczy Aurelia Michałowska, Mazowiecki Kurator Oświaty.

Spotkanie odbyło się w sali gimnastycznej IV Liceum Ogólnokształcącego im. T. Chałubińskiego w Radomiu.

Zapraszamy do nas: