Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: Narodzenie św. Jana Chrzciciela              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Szydłówek
Dziś jest: Czwartek, 24 czerwca 2021

RADOM

UTH: Ważą się losy kierunku lekarskiego

wtorek, 18 lutego 2020 16:13 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

O przyszłości tego kierunku zdecyduje niebawem Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Mówił o tym poseł Marek Suski, który był wczoraj gościem Bilansu Dnia Radia Plus Radom.

- Staramy się, by radomski uniwersytet wkroczył do elity. Mam tu na myśli kierunek lekarski. To nie reanimacja, tylko etap intensywnej pracy, żeby nie było pogrzebu. W ciągu ostatnich trzech latach za mało zrobiono. Komisja Akredytacyjna ostrzega, że jeśli nie będzie szybkiego postępu, to może dojść do najgorszego, czyli odebrania uczelni kierunku lekarskiego i wysłania studentów do innych miast. Rektor tym się przejął. Słyszałem, że odbyła się rada uczelniana i postanowiono zintensyfikować prace - mówił poseł Suski.

W podobnym tonie mówił ostatnio wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł. Jego zdaniem radomskie szpitale i lokalne władze powinny bardziej zaangażować się w kształcenie lekarzy w mieście.

Przypomnijmy, że Polska Komisja Akredytacyjna zarzuciła UTH w Radomiu brak prosektorium, dostępu do wyposażenia i pracowni, nieskuteczny sposób doboru treści programowych i metod kształcenia. Władze uczelni są zdania, że PKA powinna ocenić wydział po ukończeniu kształcenia przez pierwszych absolwentów. Wówczas nie byłoby zastrzeżeń, jakie pojawiły się ostatnio.