Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Mateusz, Apostoł i Ewangelista
Dziś jest: 21 września 2020

RADOM

Szpitale zabezpieczone w respiratory i aparaty tlenowe

środa, 11 marca 2020 14:06 / Autor: Monika Nowakowska
foto: Blogotron
Monika Nowakowska

Większość szpitali w stanie podwyższonej gotowości - lecznice są przygotowane na przyjęcie chorych z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. W stanie gotowości są też placówki medyczne, w których nie ma oddziału zakaźnego.

W Radomskim Szpitalu Specjalistycznym przygotowanych jest 25 miejsc dla chorych z podejrzeniem koronawirusa, kolejne 16 w Szpitalu Powiatowym w Kozienicach. Na ewentualne przyjęcie zakażonych i zwiększenie bazy łóżek zakaźnych przygotowe są także Mazowiecki Szpital Specjalistyczny, gdzie w razie potrzeby zorganizowanych zostanie 25 miejsc oraz Szpital Powiatowy w Opocznie - 30 i Szpital Specjalistyczny w Końskich - 32.

Wirus atakuje płuca. Dlatego lecznice są zaopatrzone w odpowiedni sprzęt: respiratory i aparaty tlenowe. Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu dysponuje 50 respiratorami. Ponadto przy każdym łóżku szpitalnym jest dostęp do tlenu. Dodatkowo, lecznica, jako jedyna na południowym Mazowszu dysponuje aparatem ECMO, tzw. płuco-sercem, które służy do pozaustrojowego utlenowania krwi. 20 respiratorów jest też na wyposażeniu szpitala miejskiego w Radomiu, 8 sztuk w Kozienicach, 5 w Opocznie i 20 w Końskich.