Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Joanna d'Arc, dziewica
Dziś jest: 30 maj 2020

RADOM

Dorośli wolontariusze pilnie poszukiwani! Pacjenci szpitala na Józefowie czekają na pomoc...

środa, 01 kwietnia 2020 15:54 / Autor: Weronika Chochoł
fot. pixabay.com
Weronika Chochoł

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny apeluje o pomoc personelowi w opiece nad pacjentami. Szpital zapewnia, że wszystko odbywa się przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności, a jedyne warunki, jakie należy spełnić to pełnoletniość i chęć pomocy drugiemu człowiekowi. 

Niektórzy z pracowników szpitala są na kwarantannie, inni w związku z sytuacją kryzysową mają o wiele więcej pracy niż dotychczas. Stąd prośba lecznicy o pomoc. - Jest koronawirus i to o nim mówi się ostatnio najwięcej, ale przecież pacjenci cierpią również na inne schorzenia - zawały, udary, nadciśnienie... W tej kwestii nic się nie zmienia - wyjaśnia Bożenna Pacholczak - dyrektor ds. ekonomicznych w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu. 

Nie trzeba mieć certyfikatów, skończonych studiów medycznych czy nadzwyczajnych umiejętności. Dwa warunki, które musi spełnić wolontariusz, to pełnoletniość i gotowość do niesienia pomocy. A na czym ma polegać ta pomoc? - Na drobnych czynnościach - czasem trzeba kogoś nakarmić, czasem zaprowadzić do toalety, pomóc w dowiezieniu na badania, Potrzebne są również osoby, które dostarczałyby pacjentom przygotowane przez rodziny paczki. W związku z zakazem odwiedzin rodziny nie mogą zrobić tego osobiście - wyjaśnia Bożenna Pacholczak i dodaje: - Niektórzy pacjenci fizycznie radzą sobie świetnie, a ich problemem jest samotność - wtedy wystarcza rozmowa. 

Jak zapewnia Bożenna Pacholczak, szpital zapewni wolontariuszom odpowiednie środki ochrony osobistej. Jeśli chodzi o przeszkolenia - te nie będą konieczne, ale na oddziale zawsze będzie ktoś, kto wyjaśni, co i w jaki sposób należy zrobić. 

- Bardzo prosimy o zaangażowanie się w tę pomoc, bo myślę, że warto. Jest to praca dla drugiego człowieka, a poza tym czasami może być tak, że to nasi bliscy będą wymagali naszej pomocy. Ta forma wolontariatu pomoże zrozumieć drugiego człowieka w chorobie - podkreśla Bożenna Pacholczak. 

Osoby chętne do pomocy proszone są o kontakt z rzecznikiem szpitala przez profil facebook'owy szpitala lub na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Również Radio Plus Radom włącza się w kampanię promującą poszukiwanie wolontariuszy do Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu. 

Całości rozmowy z Bożenną Pacholczak - dyrektorem ds. ekonomicznych w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu wysłuchać można tutaj: 

 

 

Zapraszamy do nas: