Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: święci Filip i Jakub Młodszy, Apostołowie              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Stanowiska
Dziś jest: Czwartek, 06 maja 2021

RADOM

Rehabilitacja online w czasie epidemii

czwartek, 16 kwietnia 2020 14:55 / Autor: Monika Nowakowska
foto: fundacja Avalon
Monika Nowakowska

To alternatywa dla osób niepełnosprawnych i przewlekle chorych - fundacja Avalon wychodzi z szeroką ofertą zabiegów rehabilitacyjnych prowadzonych on-line. Chętni będą mogli skorzystać z cyklu zajęć przystosowanych do niemal każdego rodzaju niepełnosprawności i w domu zadbać o podniesienie swojej kondycji.

Oferta, to odpowiedź na najnowsze zaostrzenia środków ostrożności, które zawieszają organizację zabiegów rehabilitacyjnych. W ramach akcji #aktywnizavalon, fundacja wychodzi naprzeciw potrzebom osób z niepełnosprawnościami organizując na swoich kanałach social media cykl zajęć rehabilitacyjnych. Chętni mogą też skorzystać z online’owych treningów kondycyjno-siłowych prowadzonych przez zawodników rugby na wózkach. Wszystkie formy aktywności dostępne są na oficjalnych stronach fundacji i w mediach społecznościowych.

Wiele osób z niepełnosprawnościami zrezygnowało z uczestnictwa w rehabilitacji ze względu na ich obecność w grupie podwyższonego ryzyka. Pozostanie w domu jest konieczne i oznacza brak dostępu do rehabilitacji niezbędnej do codziennego funkcjonowania. W ramach pomocy takim osobom Avalon stworzyła darmową ofertę zajęć rehabilitacyjnych dostępną online. Projekt działający pod hasztagiem #aktywnizavalon otwiera przed osobami z niepełnosprawnościami możliwość wirtualnej sali rehabilitacyjnej oraz zestaw treningów kondycyjno-siłowych online - mówi Marta Dudek z fundacji:

– W internecie można znaleźć wiele zajęć i treningów dla osób sprawnych. My nie zapominamy o osobach z niepełnosprawnościami, które w wyniku zamknięcia placówek rehabilitacyjnych pozostają obecnie bez profesjonalnego wsparcia. Rozumiemy ten problem, bo działania na rzecz aktywizacji osób z niepełnosprawnościami są podstawą naszego funkcjonowania. Staramy się zrobić co możemy, żeby wszyscy chętni mogli bezpłatnie skorzystać z naszych zajęć – mówi.

Projekt #aktywnizavalon oferuje osobom z niepełnosprawnościami ćwiczenia usprawniające, udział w zajęciach zumby, wstęp do nordic walking, panel z logopedą, relaksację prowadzoną przez psychologa, ćwiczenia oddechowe oraz panel Q&A z fizjoterapeutą. Trenerzy i fizjoterapeuci dopasowują zajęcia do różnych stopni niepełnosprawności.

Harmonogram jest ułożony tak, aby każdego dnia różne grupy osób mogły znaleźć idealne zajęcia dopasowane do różnych rodzajów niepełnosprawności. Ćwiczenia tworzone są tak, aby każdy ich uczestnik mógł zyskać coś dla siebie.

– Pozbawienie osób z niepełnosprawnościami dostępu do rehabilitacji na tak długi czas, jak to ma miejsce obecnie może mieć dalece bardziej negatywne skutki, niż odstawienie treningów na miesiąc przez osoby sprawne. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się na działania online i staramy się je realizować jak najlepiej i dla jak najszerszego grona– dodaje.

Zajęcia skierowane są przede wszystkim do osób z niepełnosprawnościami, ale uczestniczyć w nich może każdy.

Każdego dnia na facebookowym fanpage’u fundacji publikowany jest plan zajęć rehabilitacyjnych i treningowych.

W ramach zajęć prowadzone są m.in. ćwiczenia oddechowe, logopedia, techniki relaksacyjne dla wszystkich, zumba również dla wózkowiczów, rehabilitacje - URK, paraplegia i inni wózkersi, MPD chodziaki - samodzielne chodziaki, przy balkoniku, o kulach, URK, tetraplegia, stwardnienie zanikowe boczne, dystrofie, MPD wózkersi i inni wózkowicze czy treningi wytrzymałościowe.

Więcej informacji: 

https://www.fundacjaavalon.pl/

https://www.facebook.com/fundacjaavalon/

https://avalonextreme.pl/