Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Sebastian, męczennik
Dziś jest: Środa, 20 stycznia 2021

RADOM

Czy bezpieczne jest gromadzenie się na majówkach i sąsiedzkim grillu? Odpowiada dr Lucyna Wiśniewska

wtorek, 28 kwietnia 2020 13:33 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Sytuacja epidemiologiczna w powiecie radomskim nie jest łatwa - powiedziała w audycji "W rytmie wydarzeń" dr Lucyna Wiśniewska, dyrektor radomskiego Sanepidu. Liczba osób, które zachorowały na koronawirusa wynosi obecnie ponad 400, zaś ilość objętych nadzorem epidemiologicznym wynosi 500. Do tej pory zmarło 37 mieszkańców Radomia i powiatu radomskiego.

- Są miejsca w Polsce, gdzie zachorowań jest zdecydowanie mniej. Przyczyn takiego stanu jest wiele. Bywały przypadki, że osoby z personelu medycznego pracowały w dwóch miejscach, nie tylko w szpitalu, ale również w domach opieki społecznej. To też sprzyjało rozwojowi epidemii – wyjaśniła dr Wiśniewska.

Szefowa radomskiego Sanepidu prosi o wyrozumiałość również osoby, które mają problem z dodzwonieniem się do stacji sanitarnej w Radomiu. - Przy telefonie siedzi kilka osób przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. Pracujemy cały czas, dotyczy to również kadry kierowniczej. Ponadto prowadzimy dochodzenia epidemiologiczne. Bywają przypadki, że musimy zadzwonić nawet do 100 osób z tzw. kontaktu z osoba zarażoną i zdecydować, czy dana osoba jest do kwarantanny czy nadzoru. Proszę o cierpliwość i przepraszam za zaistniałe problemy – powiedziała Lucyna Wiśniewska.

Radomski Sanepid za kilka dni będzie badał próbki w kierunku koronawirusa. O uruchomieniu kolejnego laboratorium zdecydował wojewoda mazowiecki. Pracownicy rozpoczynają szkolenie z obsługi sprzętu. Jego zakup sfinansowała Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie.

Dr Wiśniewska uważa również, że nic nie stoi na przeszkodzie, by rozpocząć sezon grillowania i spotkań na działkach. - Dotyczy to jednak tylko jednej rodziny, która żyje w jednym gospodarstwie domowym oraz ma warunki, by takie spotkanie zorganizować na świeżym powietrzu – powiedziała dyrektor PSSE w Radomiu.

Podobna sytuacja dotyczy też majówek, które niebawem będą śpiewane m.in. przy przydrożnych kapliczkach i krzyżach. - W nabożeństwach w kościele może teraz uczestniczyć więcej osób. Obowiązuje zasada 1 osoba na 15 metrów kwadratowych. Tradycyjne śpiewanie Litanii Loretańskiej odbywa się też na powietrzu, ale trzeba zachować tutaj podstawowe zasady bezpieczeństwa m.in. odległość między sobą i założone maseczki – powiedziała dr Lucyna Wiśniewska z którą rozmawiał Radosław Mizera.