Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Maksymilian Maria Kolbe, prezbiter i męczennik
Dziś jest: 14 sierpnia 2020

RADOM

Ultrafioletem w koronawirusa

czwartek, 30 kwietnia 2020 08:47 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MSS
Monika Nowakowska

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny dostał nowoczesne urządzenie do dezynfekcji i sterylizacji pomieszczeń - maszyna eliminuje wirusy, bakterie, grzyby i pleśń. To dar od Fundacji Lepsza Jakość Życia. Dzięki urządzeniu, w czasie pandemii koronawirusa, sale szpitalne będą wolne od wszelkich wirusów i bakterii. 

IVM UV-C MED składa się z 17 lamp, które poprzez emisję promieniowania światła ultrafioletowego UV-C zabija wszelkie wirusy i bakterie znajdujące się w powietrzu, na meblach i urządzeniach znajdujących się w odkażanym pomieszczeniu. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że wirus przy kontakcie z tego rodzaju światłem zostaje całkowicie inaktywowany. Światło UV-C jest absorbowane przez RNA i DNA wirusa powodując ich skuteczny rozpad. Proces dezynfekcji za pomocą IVM UV-C MED jest szybki - trwa kilkanaście minut. 

Fundacja podarowała jedno takie urządzenie szpitalowi na Józefowie, by szybko i skutecznie walczyć z koronawirusem i innymi wirusami oraz bakteriami na terenie szpitala.

- Skonstruowaliśmy urządzenie, które skutecznie dezynfekuje i zabija wszelkie wirusy, bakterie oraz osławionego COVID-a. Jest to urządzenie o uniwersalnym zastosowaniu nie tylko do placówek medycznych, ale także do obiektów publicznych, w których musimy prowadzić dezynfekcję. Co najbardziej istotne - szybko, skutecznie i bez używania odczynników chemicznych, które mogłyby spowodować zmiany lub naniesienie innych substancji chemicznych na opakowania, odzież, pościel itd. Metoda dezynfekcji UV-C znana jest od lat. Nasze urządzenie charakteryzuje się tym, że mamy dużą gamę produktów autonomicznych, które same jeżdżą, przemieszczają się, mogą w sposób autonomiczny dezynfekować nam pomieszczenia. Są to urządzenia o bardzo dużej mocy, gdzie dezynfekcja pomieszczenia o powierzchni ok. 30 m2 trwa 15 minut, co usprawnia pracę  personelowi medycznemu – mówi producent urządzenia Konrad Grzeszczyk:

Dezynfekcja pomieszczeń w szpitalu potrzebna jest każdego dnia. - Dlatego posiadanie takiego urządzenia pomoże zachować sterylność w szpitalu oraz usprawni pracę jego personelu - mówi prezes MSS Tomasz Skura:

- Dzięki darowiźnie dostaliśmy urządzenie nowoczesne, szybkie, drogie w zakupie i za to podwójnie dziękujemy. Szpital, jako całość wymaga oczywiście większej ilości takich urządzeń, ale ta jaskółeczka jest już plusem. Potrzebujemy ciągłej, systematycznej sterylizacji powierzchni, nie tylko w czasie epidemii czy zakażeń wewnątrzszpitalnych, ale potrzebujemy go praktycznie dzień w dzień, bo sytuacje zagrożeń bakteriami czy wirusami w szpitalu są powszechnością. Szpital potem wydaje znaczne ilości pieniędzy na antybiotykoterapię, a też zaburza ciągłość leczenia, zmiany miejsc pobytu pacjentów, zmiany oddziałów. Takie urządzenie zapewnia nam komfort. Jesteśmy pewni, że w takich pomieszczeniach, w których to urządzenie działa, zachowana jest sterylność mikrobiologiczna - dodaje.

Zdaniem prof. Adama Kobayashi, kierownika klinicznego oddziału neurologii w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu wykorzystanie światła ultrafioletowego UV-C jest szczególnie przydatne w czasie walki z koronawirusem. 

- Wiemy z własnych doświadczeń  i z doniesień, że stężenie wirusa w danym pomieszczeniu ma znaczenie, jeśli chodzi o infekcyjność i o ciężkość przebieguchoroby, jeśli ona wystąpi. Dzięki temu urządzeniu będziemy mogli skutecznie i w krótkim czasie dekontaminować pomieszczenia. Będziemy w stanie szybko przywracać te pomieszczenia do używalności dla innych pacjentów. Jest to metoda zalecana przez WHO oraz przez Główny Inspektorat Sanitarny w Polsce.

Wielką zaletą urządzenia IVM UV-C MED jest szybkość działania. To bardzo ważne w sytuacji potencjalnego kontaktu z pacjentem podejrzanym o zakażenie koronawirusem. 

- Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, kto z pacjentów jest nosicielem, czy jest chory i w momencie, kiedy do nas trafi, możemy go bezpiecznie transportować na oddział zakaźny czy też do szpitala jednoimiennego, a w tym czasie zrobić dezynfekcję, gdyż przy tradycyjnie stosowanych metodach, które do tej pory stosujemy, czyszczenie takiego oddziału trwa kilka dni. Przy pomocy lamp UV-C jesteśmy w stanie to zrobić w ciągu kilku godzin i przystosować do przyjęcia pacjentów przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa personelu – mowi profesor.

Urządzenie kosztuje ok. 25 tys. zł.

Fundacja planuje zakup 10 takich urządzeń. Wszystkie mają trafić do szpitala na Józefowie. W tym celu na zrzutka.pl została uruchomiona zbiórka. By wziąć w niej udział na portalu wystarczy wpisać hasło: „Zakup 10 nowoczesnych urządzeń do dezynfekcji i sterylizacji UV-C dla Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu”.

Zapraszamy do nas: