Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Sebastian, męczennik
Dziś jest: Środa, 20 stycznia 2021

Samorząd

Sanepid nie wyklucza zamknięcia targowisk w Radomiu

środa, 06 maj 2020 12:04 / Autor: Radosław Mizera
foto: FB/spółka KOREJ
Radosław Mizera

Sanepid jest zaniepokojony tłumami na targowiskach w Radomiu. Tak było w ubiegłym tygodniu, kiedy w czwartek i sobotę zakupy robiło wiele osób nie stosując się do zaleceń sanitarnych.

Rozmawialiśmy o tym z Lucyną Wiśniewską, dyrektorem radomskiego Sanepidu. - Byłam zaskoczona sytuacją w ubiegłą sobotę na targowisku Korej, gdzie było bardzo dużo ludzi. Na zdjęciach było widać, że nie wszyscy nosili maseczki. Od razu skontaktowaliśmy się z władzami spółki. Otrzymaliśmy zapewnienie, że starają się nadzorować całą sytuację. Strażnicy miejscy zwracają uwagę kupującym – powiedziała dr Lucyna Wiśniewska.

Jerzy Zawodnik, wiceprezydent Radomia przyznał, że był zaniepokojony obrazkami z radomskich targowisk, które w ubiegłym tygodniu zapełniły się kupującymi. - Odnoszę wrażenie, że ludzie stracili trochę poczucie bezpieczeństwa. Szczególnie na targowiskach trzeba nosić maseczki i rękawiczki. Jeśli nie będziemy stosować zaleceń sanitarnych, znów wzrośnie liczba zarażonych. Dlatego z niepokojem będę obserwował najbliższe dane z Sanepidu, dotyczące sytuacji epidemiologicznej – powiedział Jerzy Zawodnik.

Problem dostrzega również Artur Szymański, prezes spółki Korej. - Staramy się ograniczać ilość osób będących na targowisku, ale mam wrażenie, że społeczeństwo po zniesieniu części obostrzeń poczuło się zbyt pewnie, że nie nosi maseczek. Będziemy tego pilnować – powiedział prezes Szymański. Zwrócił przy okazji uwagę, że spółka na swoim terenie wprowadziła szereg obostrzeń sanitarnych. Pracownicy ochrony pilnują, by na hale spożywcze wchodziła niewielka ilość osób.

Justyna Leszczyńska z Komendy Miejskiej Policji w Radomiu przypomina, że to administratorzy i zarządcy odpowiadają za przestrzeganie wprowadzonych obostrzeń. W przypadku łamania przepisów będą interweniować policjanci. Funkcjonariusze doraźnie monitorują sytuację w rejonie targowisk.

- Apelujemy do mieszkańców o rozsądek i stosowanie się do panujących ograniczeń. W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego, pamiętajmy o zachowaniu ostrożności bez względu na to, gdzie przebywamy - czy w sklepie, markecie, czy na targowisku - zachowajmy odpowiednią odległość od innych osób. Pamiętajmy także o obowiązku zakrywania ust i nosa - powiedziała Justyna Leszczyńska.

Przypomnijmy, że w Radomiu i powiecie radomskim liczba przypadków zachorowań na COVID-19 potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim wynosi 467. Zmarły dotychczas 43 osoby.