Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: 1 czerwca - św. Justyn, męczennik
Dziś jest: 01 czerwca 2020

RADOM

Kolejni uczniowie ZDZ z certyfikatami Ministerstwa Obrony Narodowej

wtorek, 19 maj 2020 14:27 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Dwunastu uczniów klas mundurowych Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Radomiu otrzymało certyfikaty potwierdzające udział w dwuletnim programie pilotażowym Ministerstwa Obrony Narodowej dla Szkół Prowadzących Piony Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych. W sumie, w ciągu dwóch edycji z programu realizowanego w ZDZ w Radomiu skorzystało ponad sześćdziesięciu uczniów. 

Nauka w ramach projektu trwa dwa lata. Program ma formę zajęć teoretycznych i praktycznych. Oprócz lekcji w szkole, uczniowie uczestniczą w zajęciach na terenie jednostki patronackiej, organizowanych jako Wojskowe Dni Szkoleniowe oraz biorą udział w tygodniowym szkoleniu poligonowym. Za uczniami łącznie 185 godzin lekcyjnych edukacji wojskowej. Wspomniane zajęcia odbywają się przy wsparciu i na terenie 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego oraz innych instytucji patronackich, które podlegają pod Ministerstwo Obrony Narodowej. Zajęcia prowadzone są przez instruktorów wojskowych, a udział w nich daje uczniom dostęp do obiektów i sprzętu wojskowego. 

Jak mówią Weronika Golińska i Sebastian Ogar, udział w programie pozwolił im poznać tematykę wojskową od środka, a po dwóch latach edukacji wojskowej są przekonani, że swoją przyszłość chcą wiązać z wojskiem: 

Dzięki udziałowi w programie i otrzymaniu certyfikatów uczniowie mają możliwość odbycia skróconej służby przygotowawczej dla ochotników, kończącej się złożeniem przysięgi wojskowej, dodatkowe punkty rankingowe podczas rekrutacji na studia wojskowe czy preferencje w naborze do Wojsk Obrony Terytorialne oraz innych rodzajów służby wojskowej. Dzięki udziałowi w programie Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe uczniowie mogli wziąć udział w międzynarodowych obozach szkoleniowych Baltic Guards: w 2018 roku na Łotwie oraz w 2019 roku w Wielkiej Brytanii. 

Katarzyna Kołodziejska - dyrektor Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Radomiu z pełną odpowiedzialnością zapewnia, że uczniowie są dobrze przygotowani do pełnienia służby wojskowej: 

Dotychczas z programu skorzystało 66 uczniów klas mundurowych liceum i technikum ZDZ. - Z jednej strony program ułatwia młodym ludziom zrobienie kariery w strukturach wojskowych, ale również pozwala na prowadzenie klas mundurowych na jak najwyższym poziomie. To ważne zwłaszcza, że kilka lat temu została zlikwidowana zasadnicza służba wojskowa - mówi Paweł Dycht - zastępca dyrektora Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Ministerstwa Obrony Narodowej: 

We wtorek, 19 maja w uroczystym podsumowaniu drugiej edycji pilotażu - w związku z sytuacją epidemiologiczną -  udział wzięła delegacja ośmiu uczniów. 

Trwa trzecia edycja pilotażu, w której udział biorą 62 osoby. Natomiast dotychczasowi absolwenci szkoły, którzy uczestniczyli w programie zasilają szeregi m.in 62. Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu, a także są studentami uczelni wojskowych. 

Od września tego roku uczniowie kolejnych roczników również objęci będą pilotażem. Szkoły im. 72 Pułku Piechoty w Radomiu ZDZ, jako jedyne w Radomiu, już po raz czwarty zostały zakwalifikowane do programu.

Zapraszamy do nas: