Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: 2 czerwca - błogosławieni męczennicy Sadok i Towarzysze
Dziś jest: 02 czerwca 2020

RADOM

Jest nadzieja na LIFE na Borkach. Prace ruszą na początku września

środa, 20 maj 2020 14:17 / Autor: Weronika Chochoł
fot. UM Radom
Weronika Chochoł

Wodociągi Miejskie w Radomiu rozstrzygnęły przetarg na modernizację zalewu na radomskich Borkach. Prace wykona firma z Sandomierza, inwestycja ma być gotowa w lutym przyszłego roku. 

Wodociągi Miejskie na inwestycję planują przeznaczyć ponad osiem milionów sto tysięcy złotych. W wyznaczonym terminie zgłosiły się dwie firmy. Decyzja zamawiającego modernizację zalewu przeprowadzi Zakład Usług Wodno-Melioracyjnych i Rekultywacji z Sandomierza, który zaproponował kwotę ponad 5,8 mln zł.

Firma z Sandomierza wykonując zadanie Adaptacja istniejącego zbiornika Borki i stawów kolmatacyjnych do zmian klimatu w ramach Projektu LIFE będzie musiała m.in. przebudować tamę główną na rzece Mlecznej oraz wybudować przepławkę szczelinową dla ryb przy tamie głównej. Do zadań wykonawcy należeć będą również m.in: przebudowa zapory czołowej, odmulenie koryta rzeki Mlecznej w obrębie zbiornika, montaż na zbiorniku systemu urządzeń do napowietrzania wody (fontanny i aeratory), wykonanie infrastruktury zasilającej urządzenia do napowietrzania wody z energii odnawialnej (wiatraki, fotowoltaika), przebudowa stawów kolmatacyjnych, ale również budowa zjazdu z drogi powiatowej i ciągu komunikacyjnego do stawów czy naświetlenie stawów kolmatacyjnych.

W ramach inwestycji wykonawca wykona we własnym zakresie wszelkie roboty - prace pomocnicze i towarzyszące, które są konieczne do prawidłowego wykonania prac zasadniczych. Mowa tu o organizacji i zabezpieczeniu miejsca prowadzonych prac oraz innych kolidujących z realizowanym zamówieniem obiektów i urządzeń, a także wszelkich pracach przygotowawczych i porządkowych.

Jak wynika z zapisów umowy, prace budowlane mają potrwać od początku września tego roku, do końca lutego przyszłego roku. Natomiast końcowy odbiór odbędzie się po napełnieniu zbiornika i próbnym obciążeniu wodą budowli hydrotechnicznych. Termin odbiory uzależniony będzie od warunków hydrologicznych, jakie będą występowały w zlewni rzeki Mlecznej.

W tym roku zostaną także wykonane prace polegające na przywrócenie naturalnego biegu Mlecznej na odcinku ok. 800 metrów. Zgodę na realizację tej inwestycji wydał właśnie Wojewoda Mazowiecki. Przetarg na wykonanie prac wygrała firma Kama Bis z Warszawy. Dobiegają końca także przygotowania do rozpoczęcia budowy polderów zalewowych na Cerekwiance.

Wszystkie prace będą prowadzone w ramach projektu LIFE współfinansowanego z funduszy unijnych. 

Zapraszamy do nas: