Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. January, męczennik
Dziś jest: 19 września 2020

RADOM

Nowoczesny aparat RTG w szpitalu na Józefowie

piątek, 22 maj 2020 17:26 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MSS
Monika Nowakowska

Przyłóżkowy, nowoczesny aparat rentgenowski trafił do Zakładu Diagnostyki Obrazowej i Radiologii Interwencyjnej Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu. Sprzęt jest wzbogacony o mobilne urządzenie do wykonywania zdjęć RTG. Zakup sfinansował samorząd województwa mazowieckiego.

Mobilne RTG jest aparatem nowoczesnym i w pełni zmotoryzowanym. – To jeden z najlepszych aparatów rentgenowskich w Polsce i jedyny na południu Mazowsza – mówi rzecznik lecznicy Karolina Gajewska. – Może go prowadzić technik RTG, ale można nim również sterować za pomocą pilota. Posiada akumulator, który na jednym ładowaniu potrafi wykonać 700 zdjęć RTG lub przejechać 70 km. Ma głowicę RTG z dwuogniskowa lampą o wirującej anodzie, bezprzewodowy detektor i ekran dotykowy. Jest lekki, kompaktowy, wyposażony w ruchome ramię, dzięki czemu można go łatwo ustawić i dostosować do pacjenta – dodaje:

Urządzenie wykonuje zdjęcie RTG każdej części ciała. Emituje promieniowanie jonizujące o niskich dawkach, co zwiększa bezpieczeństwo pacjenta oraz personelu.

Dzięki mobilnemu RTG można wykonywać zdjęcia rentgenowskie pacjentom leżącym na poszczególnych oddziałach, wówczas nie ma konieczności ich transportu do Zakładu RTG. – To aparat obsługiwany przez technika RTG przyjedzie do sali, w której przebywa pacjent i wykona mu badanie. Następnie zdjęcie RTG jest przesyłane siecią szpitala do komputera lekarza radiologa, który je opisze – mówi Karolina Gajewska.

Mobilne RTG ułatwi diagnostykę i pozwoli zaoszczędzić czas przy realizacji badań RTG i ich opisywaniu.

Urządzenie kosztowało niemal pół miliona złotych. Zakup sfinansował samorząd województwa mazowieckiego.