Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna Licheńska
Dziś jest: 02 lipca 2020

RADOM

Czy w Radomiu powstanie Muzeum Polskiego Kolarstwa?

wtorek, 02 czerwca 2020 15:38 / Autor: Elżbieta Warchoł
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

Ireneusz Chmurzyński chce przekazać do Radomia 4 tys. obiektów i pamiątek związanych z polskim kolarstwem, które przez lata gromadził Bogdan Tuszyński.

2 czerwca w Muzeum Polskich Rowerów w Radomiu odbyło się spotkanie z Ireneuszem Chmurzyńskim. Jest on spadkobiercą ogromnej, bo liczącej ok. 4 tysiące eksponatów - kolekcji zabytków i pamiątek związanych z kolarstwem, którą stworzył znany dziennikarz sportowy i historyk sportu dr Bogdan Tuszyński. Dziś odbyła się pierwsza prezentacja części kolekcji. Łukasz Wykrota z Muzeum Polskich Rowerów w Radomiu:

Pragnieniem Ireneusza Chmurzyńskiego jest powołanie Centrum Kultury Sportowej i Muzeum Kolarstwa Polskiego oraz przekazanie do nich prawie 4 tys. eksponatów zgromadzonych przez jego przyjaciela redaktora Bogdana Tuszyńskiego:

Chcemy, by nasze muzeum nie zatrzymywało się tylko na eksponatach. Chcemy, by pokazywało ludzi, różne historie i wydarzenia. Różne ścieżki edukacyjne - wyjaśnia Łukasz Wykrota z Muzeum Polskich Rowerów w Radomiu:

Zainteresowane współpracą, przejęciem kolekcji i rozwojem Muzeum Polskich Rowerów oraz powstaniem Muzeum Polskiego Kolarstwa są władze MOSIR, któremu podlega Muzeum Polskich Rowerów w Radomiu. Prezes MOSiR Grzegorz Janduła:

Czy Muzeum Polskiego Kolarstwa może powstać w nowej hali sportowej Radomskiego Centrum Sportu przy ul. Struga?:

Sprawa rozwoju Muzeum Polskich Rowerów w Radomiu i powstania Muzeum Polskiego Kolarstwa ze zbiorów Bogdana Tuszyńskiego jest otwarta. Czy siedzibą będzie remontowana kamienica Deskurów? Skąd władze Radomia pozyskają pieniądze na powstanie nowej placówki pokaże przyszłość. Może uda się je pozyskać z Ministerstwa Sportu?

Zapraszamy do nas: