Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Maksymilian Maria Kolbe, prezbiter i męczennik
Dziś jest: 14 sierpnia 2020

RADOM

Msza św., wystawy i smaki PRL. Radom szykuje się do obchodów 44. rocznicy radomskiego protestu

poniedziałek, 22 czerwca 2020 09:50 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Bez koncertu "Radomski Czerwiec Wolności" i tradycyjnych pikników, za to z nowymi pomysłami na upamiętnienie robotniczego protestu z czerwca 1976 roku. 

Jak wyjaśnia wiceprezydent Radomia Mateusz Tyczyński, rezygnacja z wielu imprez, które cieszyły się popularnością, podyktowana jest troską o zdrowie radomian. - W tym roku bardzo skromnie, ale nie zmienia to faktu, że będziemy starali się przypomnieć przyczyny, przebieg i skutek tego, co działo się w Radomiu - mówi wiceprezydent Tyczyński:

Główne uroczystości odbędą się w czwartek, 25 czerwca w radomskiej katedrze, gdzie o godz. 18.00 sprawowana będzie Msza św. ku pamięci bohaterów Czerwca'76 i ks. Romana Kotlarza. - Oczywiście złożymy także kwiaty pod pomnikiem u zbiegu ulic 25 Czerwca i Żeromskiego, ale nie wyznaczamy konkretnej godziny dla wszystkich. Chcemy, by każda delegacja mogła sama wybrać odpowiednią porę. W ten sposób unikniemy większego zgromadzenia – dodaje wiceprezydent Mateusz Tyczyński.

Jednak - chociaż skromniej niż w poprzednich latach - to 44. rocznica protestu robotniczego zostanie upamiętniona na różne sposoby. 

W niedzielę, 21 czerwca odbył się Półmaraton Radomskiego Czerwca (relacja tutaj). Również w niedzielę rozpoczęła się prezentacja mini serialu teatralnego na podstawie opowiadań Teresy Opoki "Na ścieżkach zdrowia". Mini serial transmitowany jest online na facebookowym profilu Teatru Powszechnego w Radomiu oraz Zaczęło się w Radomiu codziennie od niedzieli (21.06) do środy (24.06) o godz. 19.00. 

W sobotę, 27 czerwca odbędzie się piesza wycieczka "Śladami Radomskiego Czerwca'76". Będzie to spacer z przewodnikiem po miejscach związanych z robotniczym protestem oraz spotkanie z uczestnikami tamtych wydarzeń. Spacer wyruszy z terenu dawnych Zakładów Metalowych przy ul. 1905 roku. Limit uczestników wynosi 30 osób, a wycieczka zorganizowana zostanie w dwóch turach - o godz. 12.00 i o godz. 16.00. Szczegóły dostępne będą na facebookowym profilu "Zaczęło się w Radomiu".

W organizację obchodów włączyli się też właściciele kilku radomskich lokali gastronomicznych. W dniach od 26 do 30 czerwca w ich menu znajdą się m.in. smaki z lat siedemdziesiątych.

W ramach tegorocznych obchodów, 23 czerwca na placu Corazziego zostanie ustawiona wystawa „Zaczęło się w Radomiu - Czerwiec 76”, którą będzie można oglądać do 17 lipca.

W czerwcu 1976 r. robotnicy zaprotestowali przeciw wprowadzanym przez władze podwyżkom cen żywności. Zastrajkowało łącznie około 60 tys. osób z 97 zakładów w 24 województwach. Na ulicach Radomia, Ursusa i Płocka odbyły się pochody i manifestacje, które przerodziły się w starcia z milicją.25 czerwca w Radomiu doszło do walk ulicznych. Zginęły dwie osoby - Jan Łabędzki i Tadeusz Ząbecki, przygnieceni przyczepą ciągnikową wypełnioną betonowymi płytami, którą sami próbowali zepchnąć w kierunku milicjantów.

Uczestnicy protestów, przez rządzących nazwani pogardliwie "warchołami", poddani zostali brutalnym represjom. Byli bici na tzw. ścieżkach zdrowia i wyrzucani z pracy. Niektórzy pozostali inwalidami na całe życie. Do dzisiaj nie zostali osądzeni ani wydający polecenia, ani wykonawcy - członkowie ZOMO i pracownicy SB.

Zapraszamy do nas: