Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Maria od Krzyża Helena MacKillop, zakonnica
Dziś jest: 08 sierpnia 2020

RADOM

Karabinki z Fabryki Broni dla żołnierzy Wojska Polskiego

środa, 08 lipca 2020 08:18 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto:www.wikipedia.org
Elżbieta Warchoł

W Fabryce Broni „Łucznik” w Radomiu Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej weźmie udział 8 lipca 2020 roku w uroczystości podpisania umowy na kolejne dostawy broni strzeleckiej dla Wojska Polskiego.

Na mocy umowy o wartości ponad 177 mln zł., Siły Zbrojne RP otrzymają kolejnych 18 tys. sztuk karabinków MSBS GROT.  Broń trafi do wszystkich rodzajów wojsk. Dostawy odbędą się w latach 2020-26 - mówi Małgorzata Pirosz z Fabryki Broni „Łucznik” – Radom.

Priorytetem ministra obrony narodowej jest konsekwentne wyposażanie Wojska Polskiego w najnowocześniejszy sprzęt i uzbrojenie przy jednoczesnym inwestowaniu w polski przemysł zbrojeniowy. We wrześniu  2017 roku Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej zawarło z radomską Fabryką Broni „Łucznik” umowę o wartości prawie 500 mln zł na zakup karabinków GROT. Po podpisaniu aneksu w 2019 roku kontrakt przewiduje dostarczenie ponad 50 tys. sztuk, z czego niemal 37 tys. sztuk trafiło już na wyposażenie armii.  Ponadto Wojska Obrony Terytorialnej na mocy umowy z 2018 roku i aneksu z 2019 roku otrzymają w latach 2019-22,  niemal 20 tys. sztuk pistoletów VIS100.

Karabinek MSBS GROT to broń opracowana przez Fabrykę Broni „Łucznik” - Radom oraz Wojskową Akademią Techniczną. W swojej klasie jest to broń unikatowa. System umożliwia tworzenie różnych konfiguracji broni w układach kolbowych i bezkolbowych. Modułowa budowa pozwala na tworzenie szeregu rozwiązań konstrukcyjnych w oparciu o elementy bazowe tj. zespół lufy, zespół komory zamkowej, zespół suwadła oraz szybką modyfikację broni przez końcowego użytkownika w zależności od potrzeb. MSBS GROT charakteryzuje się wysoką ergonomią i pełnym dostosowaniem dla użytkowników prawo- i leworęcznych. Jest dopasowany do współczesnego i przyszłego pola walki.

W ubiegłym roku 60 % budżetu modernizacyjnego trafiło w ramach podpisanych kontraktów do polskiego przemysłu zbrojeniowego. Wojsko Polskie w ramach zakupów w polskich zakładach otrzymało m.in. moździerze Rak, armatohaubice Krab, kołowe transportery opancerzone Rosomak, karabinki GROT, pistolety VIS.  W maju br. zawarto z polską spółką umowę na dostawy ponad 440 tys. mundurów oraz 50 tys. kompozytowych hełmów bojowych.

Zapraszamy do nas: