Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Maksymilian Maria Kolbe, prezbiter i męczennik
Dziś jest: 14 sierpnia 2020

RADOM

W szkołach ZDZ powstaje klasa cyberbezpieczeństwa

środa, 08 lipca 2020 13:57 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: ZDZ
Elżbieta Warchoł

To jedyna taka klasa na Mazowszu! Szkoły ZDZ w Radomiu otrzymały certyfikat MON zakwalifikowania do uczestnictwa w „Programie CYBER.MIL Z KLASĄ”.

Certyfikat odebrała 3 lipca 2020 roku z rąk minista obrony narodowej Mariusza Błaszczaka dyrektor szkół ZDZ w Radomiu, Katarzyna Kołodziejska. Celem programu jest „wsparcie obronności państwa przez kształcenie i przygotowanie profesjonalnych kadr w obszarze bezpieczeństwa informatycznego i teleinformatycznego na potrzeby jednostek organizacyjnych resortu obrony narodowej”. W praktyce oznacza to utworzenie i prowadzenie klas o profilu „Cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne” - mówi Barbara Pikiewicz z ZDZ. 

W szkole przy ul. Saskiej 4/6 pod auspicjami Ministerstwa Obrony Narodowej stworzone zostaną dla uczniów warunki do zdobywania wiedzy i umiejętności z zakresu współczesnych zagrożeń cyfrowych, zarządzania ryzykiem w sferze cyberbezpieczeństwa, bezpieczeństwa systemów informacyjnych i bezpieczeństwa sieciowego oraz kryptograficznych aspektów ochrony danych osobowych - mówi Barbara Pikiewcz. Ten atrakcyjny kierunek będzie realizowany już od następnego roku szkolnego, w klasie liczącej nie więcej niż 15 uczniów, a ukończenie nauki będzie równoznaczne ze zdobyciem rzadkich kwalifikacji dających możliwości pracy od zaraz bądź kontynuacji nauki na studiach wyższych.

Nadzór merytoryczny nad tym eksperymentem pedagogicznym sprawują: Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni oraz Wojskowa Akademia Techniczna. Radomskie Technikum ZDZ jest jedyną placówką oświatową z Mazowsza wśród 16 szkół w Polsce uczestniczących w „Programie CYBER.MIL Z KLASĄ”. Szkoła uczestniczy też w realizacji programu MON – Certyfikowane Klasy Mundurowe. We wrześniu br. ruszy jego 4. edycja.

Zapraszamy do nas: