Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Maria od Krzyża Helena MacKillop, zakonnica
Dziś jest: 08 sierpnia 2020

RADOM

Lucyna Adamkiewicz uhonorowana przez prezydenta Polski

czwartek, 30 lipca 2020 15:18 / Autor: Radosław Mizera
foto: Igor Smirnow/KPRP
Radosław Mizera

Lucyna Adamkiewicz z Radomia została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Uroczystość odbyła się w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego i wiązała się z obchodami 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Wyróżnienie, które dzisiaj wręczył prezydent Polski Andrzej Duda, zostało przyznane za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za pielęgnowanie pamięci o najnowszej historii Polski.

- Powstańcy Warszawscy to najwięksi bohaterowie nie tylko dzisiejszego dnia, tej kolejnej już, 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, ale bohaterowie także i naszych czasów. Chcę to z całą mocą podkreślić – mówił prezydent Andrzej Duda.

Lucyna Adamkiewicz, pseudonim „Ewa”, była łączniczką w Zgrupowaniu Chrobry I w czasie Powstania Warszawskiego. Od 15. roku życia była żołnierzem Armii Krajowej. Po klęsce Powstania Warszawskiego, była więźniem dwóch niemieckich obozów śmierci - w Auschwitz-Birkenau oraz Mauthausen-Gusen. Obecnie mieszka w Radomiu. Ma 93 lata.

Zapraszamy do nas: