Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Maria od Krzyża Helena MacKillop, zakonnica
Dziś jest: 08 sierpnia 2020

RADOM

Absolwent Politechniki Radomskiej zastępcą Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego

czwartek, 30 lipca 2020 15:28 / Autor: Weronika Chochoł
fot. iu.wp.mil.pl
Weronika Chochoł

Gen. bryg. Dariusz Pluta dotychczasowy szef Inspektoratu Uzbrojenia został wyznaczony na stanowisko zastępcy Szefa Sztabu Generalnego WP. O nominacji na Twitterze powinformował resort obrony.

 

Gen. bryg. Dariusz Pluta ma 55 lat, urodził się w Żaganiu. 

W roku 1984 rozpoczął studia w Wojskowej Akademii Technicznej, które ukończył w 1989 r. uzyskując stopień podporucznika i tytuł magistra inżyniera. W trakcie służby wojskowej systematycznie podnosił swoje kwalifikacje. Zdobył wykształcenie na studiach podyplomowych z zakresu materiałoznawstwa na Politechnice Radomskiej oraz na kierunku logistycznym w Wojskowej Akademii Technicznej. Ukończył również studia polityki obronnej w Naval Command Callege w Newport, w Stanach Zjednoczonych. W 2019 roku uzyskał stopień naukowy doktora w dziedzinie nauk społecznych na Akademii Sztuki Wojennej.

Służbę zawodową rozpoczął w Wojskowym Ośrodku Szkolno-Badawczym Służby MPS w Puławach, gdzie zajmował kolejno stanowiska: Kierownika Warsztatu, Starszego Inżyniera na Wydziale Badań, a następnie Starszego Inżyniera w Laboratorium Rakietowych Materiałów Napędowych. W kolejnych latach pełnił służbę w Departamencie Rozwoju i Wdrożeń jako Specjalista i Szef Wydziału Sprzętu i Wyposażenia Logistycznego. W Departamencie Polityki Zbrojeniowej zajmował stanowisko Starszego Specjalisty Oddziału Analiz i Planowania.

W latach 2002- 2011 realizował zadania w Sztabie Generalnym WP na stanowiskach: Szefa Oddziału Planowania Modernizacji Technicznej w Generalnym Zarządzie Planowania Strategicznego P5 oraz Szefa Oddziału Planowania Zakupu Środków Materiałowych w Zarządzie Planowania Rzeczowego – P8. W 2011 roku wyznaczony na Dowódcę 1.Brygady Logistycznej, którą dowodził do 2015 roku, aby od 1 kwietnia 2015 roku objąć stanowisko Szefa Zarządu Planowania Logistycznego J-4 w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych.

W grudniu 2016 roku został mianowany na Szefa Inspektoratu Uzbrojenia. Dwa lata później, postanowieniem Prezydenta RP, został mianowany na stopień generała brygady.

 

Zapraszamy do nas: