Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Maria od Krzyża Helena MacKillop, zakonnica
Dziś jest: 08 sierpnia 2020

RADOM

Pilnie poszukiwani krwiodawcy!

piątek, 31 lipca 2020 13:57 / Autor: Michał Kaczor
fot. Radio Plus Radom
Michał Kaczor

Brakuje krwi niemal wszystkich grup. Pilnie poszukiwani są krwiodawcy.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu pilnie poszukuje dawców krwi. Brakuje niemal wszystkich grup. Na wyczerpaniu są zapasy 0 RH+, 0 RH-, A RH+, A RH-, B RH+ i AB RH -. Jedyną grupą krwi, której zasoby są na średnim poziomie jest AB RH+.

Stacja zapewnia, że wszystko odbywa się zgodnie z procedurami sanitarnymi.

- Stosujemy wszelkie zalecenia, o których wszyscy wiemy. Badanie temperatury ciała od wejścia, wypełnienie dodatkowej ankiety odnośnie przebywania za granicą. Szereg obostrzeń z myślą o sobie i o dawcach - mówi Katarzyna Stanios z krwiodawstwa.

RCKiK poszukuje także ozdrowieńców, którzy oddadzą osocze. Zawiera ono przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie pacjentów zakażonych COVID-19.

- Poszukujemy osób, które przechorowały COVID-19 i zostały uznane za wyleczone. Osoby te muszą czuć się dobrze, w wieku między 18 i 60 rokiem życia. Potrzebujemy wyników potwierdzających, że były chore i dwóch wyników ujemnych. Od ostatniego wyniku ujemnego musi minąć 14 dni - mówi Krzysztof Radziejowski,zastępca dyrektora w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu.

Oddawanie osocza nie różni się od pobierania krwi.

- Zabieg trwa trochę dłużej. Oddanie osocza to około 30-45 minut - tłumaczy Radziejowski.

Krew i osocze można oddawać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu przy ul. Limanowskiego 42 oraz w czasie akcji wyjazdowych.

Zapraszamy do nas: