Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Kim Tae-gŏn, Paweł Chŏng Ha-sang i Towarzysze
Dziś jest: 20 września 2020

RADOM

W oczekiwaniu na tytuł Pomnik Historii

piątek, 07 sierpnia 2020 12:42 / Autor: Elżbieta Warchoł
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

Kościół i klasztor Ojców Bernardynów w Radomiu spełniają już wszystkie wymagania, by ubiegać się o tytuł Pomnik Historii.

Od 2017 roku trwają starania o przyznanie dla kościoła i klasztoru Ojców Bernardynów w Radomiu tytułu Pomnik Historii. Spełnione są już wszystkie wymagania jakie musiały spełnić obiekty, by ubiegać się o ten tytuł. W ostatnim czasie ojcowie otrzymali jeszcze dwa zalecenia. Konieczne było zmatowienie posadzki w prezbiterium i kaplicy adoracji oraz nowa aranżacja wirydarza. Wszystko już zostało wykonane. Dokumentacja została przesłana do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - mówi ojciec Stanisław Górka, gwardian klasztoru Ojców Bernardynów w Radomiu:

Zakończył się też remont zegara widocznego na zewnątrz kościoła od strony ul. Żeromskiego, zamontowano także szybę zabezpieczającą wystawiony Najśw. Sakrament. Obecnie rozpoczęły się prace konserwatorskie w kaplicy M. B. Anielskiej. Ojcowie zbierają fundusze na wkład własny konieczny do pokrycia kosztów remontu. Najcenniejszy zabytek Radomia można wesprzeć darowizną nr konta: 65 1240 1789 1111 0000 0776 8082.

Pomnik Historii to najwyższy tytuł przyznawany polskim zabytkom nieruchomym o szczególnym znaczeniu dla naszej kultury. Jest to jedna z pięciu form ochrony zabytków, która jest wymieniona w Ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Tytuł jest ustanawiany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.