Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Kim Tae-gŏn, Paweł Chŏng Ha-sang i Towarzysze
Dziś jest: 20 września 2020

RADOM

... by pamięć o nich była ciągle żywa

czwartek, 13 sierpnia 2020 20:53 / Autor: Elżbieta Warchoł
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

15 sierpnia 2020 roku będziemy obchodzili 100 rocznicę Bitwy Warszawskiej. Cud nad Wisłą jaki wydarzył się w 1920 roku zdecydował o losach Polski, Europy i świata. Wśród uczestników wojny polsko- bolszewickiej byli także radomianie. Wśród nich również legioniści, którzy razem z Józefem Piłsudskim walczyli w 1918 roku o wybicie się Polski na niepodległość. W 1920 roku trzeba było tej młodej wolności bronić. O wolną Polskę walczyli harcerze, studenci, chłopi, urzędnicy, inteligencja.

Wielu z nich oddało swoje życie za wolną Polskę. Niektórzy spoczywają na cmentarzu przy ul. Limanowskiego w Radomiu. Są wyznaczone specjalne kwatery dla legionistów i uczestników wojny polsko - bolszewickiej, inni spoczywają w grobach rozsianych na terenie całej nekropolii. Warto o nich pamiętać szczególnie, gdy zbliża się 100 rocznica Cudu nad Wisłą, odwiedzić kwaterę legionistów - do czego zachęca - Janusz Wieczorek, historyk i przewodniczący Zarządu Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Radomia:

Odwiedźmy 15 sierpnia radomski cmentarz przy ul. Limanowskiego, zapalmy świecę, wspomnijmy tych, którzy dla Ojczyzny nie szczędzili swojego życia. Odwiedzajmy ich groby częściej, zadbajmy o porządek. Niech wdzięczna pamięć o nich, będzie stale żywa w naszych sercach.