Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Stefan Młodszy, męczennik
Dziś jest: Sobota, 28 listopada 2020

RADOM

Sanepid ma nowy sprzęt do badań dzięki diecezji i samorządom

czwartek, 03 września 2020 13:59 / Autor: Michał Kaczor
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

W ciągu doby można wykonać nawet 200 badań na COVID-19. Radomski sanepid otrzymał nowy sprzęt dzięki pomocy diecezji radomskiej oraz gmin Jedlnia-Letnisko i Przytyk.

Radomski sanepid otrzymał nowoczesny aparat PCR. Do tej pory możliwe było wykonanie 50 testów w ciągu doby. Teraz ta liczba zwiększa się do 200.

- Dzięki życzliwości i hojności naszych darczyńców: ks. biskupa Henryka Tomasika, Piotra Leśnowolskiego, wójta gminy Jedlnia-Letnisko i Dariusza Wołczyńskiego, wójta gminy Przytyk, został zakupiony aparat PCR - system otwarty, dodatkowy sprzęt i odczynniki do izolacji koronawirusa SARS-CoV-2. Obecnie w ciągu doby możemy wykonać badania nawet dla 200 osób w ciągu doby - mówi Lucyna Wiśniewska, dyrektor radomskiego sanepidu.

Aparat może być wykorzystywany także do wykonywania innych badań metodą biologii molekularnej, np. w kierunku boreliozy, grypy i innych.

- Jest to pomoc dla wszystkich mieszkańców Radomia i powiatu radomskiego. Ze względu na znaczną liczbę zakażeń COVID-19 ta pomoc jest bezcenna. Dotychczas nasze laboratorium wykonało 8328 testów. Pozytywne wyniki uzyskaliśmy u 418 osób - dodaje Lucyna Wiśniewska.

Dyrektor Lucyna Wiśniewska podkreśla, że inicjatywa o wsparciu sanepidu przez diecezję radomską oraz gminy Jedlnia-Letnisko i Przytyk wyszła od samych darczyńców.

- Jesteśmy szczęśliwi i radości, że w taki sposób możemy pomagać naszym mieszkańcom - powiedział wójt Piotr Leśnowolski.

Gmina Jedlnia-Letnisko przekazała także ponad 1000 maseczek.

Wójt Dariusz Wołczyński podziękował sanepidowi za ciężką pracę w czasie pandemii i zadeklarował dalsze wsparcie.

- Zawsze służymy i jesteśmy wspólnie chętni do pomagania - powiedział wójt.

W imieniu diecezji radomskiej sprzęt przekazał ks. dr Szymon Pikus, ekonom diecezjalny. Przypomniał, że diecezja pomaga nie tylko radomskiemu sanepidowi, ale także m.in. w Opocznie i Starachowicach.

- Od samego początku pandemii staramy się włączyć jak najskuteczniej w pomoc w miejscach, gdzie ona jest potrzebna - powiedział ks. Pikus.

Po konferencji prasowej sanepid wręczył darczyńcom symboliczne podziękowania.