Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek, Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Jan Kanty, kapłan
Dziś jest: 20 października 2020

RADOM

Obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu

poniedziałek, 14 września 2020 10:17 / Autor: Elżbieta Warchoł
za: MZDiK
Elżbieta Warchoł

Od 16 do 22 września potrwają w Radomiu obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Specjalna linia przyśpieszona E, konkurs na nazwy autobusów elektrycznych, dwie wyprawy rowerowe poza miasto i podsumowanie tak zwanych działań trwałych, a 22 września bezpłatna komunikacja i darmowe zwiedzanie Muzeum Polskich Rowerów - to elementy obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu 2020 w Radomiu.

Ze względu na trwającą pandemię, w tym roku Sekretariat Europejski zdecydował o większej elastyczności, a także o złagodzeniu wymogów uczestnictwa dla tych samorządów, które zdecydują się dołączyć do obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu 2020. Można było na przykład przenieść całą kampanię do internetu. Radom zdecydował się jednak symbolicznie uczestniczyć w corocznej akcji, dlatego organizujemy tym razem kilka wydarzeń - zapowiada Marek Ziółkowski z MZDiK w Radomiu. Zgodnie z wytycznymi tematycznymi motywem przewodnim kampanii w Europie jest hasło: "Zeroemisyjna mobilność dla każdego". Promuje ono ambitne cele osiągnięcia neutralności klimatycznej w perspektywie aż do 2050 roku, a jednocześnie podkreśla znaczenie dostępności do środków transportu bezemisyjnego dla wszystkich ludzi. W konsekwencji ma to zachęcać do podjęcia działań przyczyniających się do rozwiązania problemów zanieczyszczenia i emisji dwutlenku węgla. To z tego powodu dominującym kolorem radomskich obchodów ETZT jest wyjątkowo zieleń - mówi Marek Ziółkowski.

Ze względu na to, że w odróżnieniu od poprzednich lat Dzień bez Samochodu wypada w tym roku we wtorek (jest to zwykły dzień roboczy i szkolny) nie będzie tym razem okolicznościowego festynu. Przez cały tydzień, od 16 do 22 września włącznie, w godzinach około 13:00-20:00 będzie kursowała specjalna linia przyśpieszona, oznaczona symbolem E (jak ekologia, elektromobilność itp.). Będą ją obsługiwały oczywiście autobusy elektryczne. Trasa będzie okrężna, tylko z jednym przystankiem końcowym na Gołębiowie I. Została poprowadzona w taki sposób, aby z oferty podróży "elektrykami" mogli skorzystać również mieszkańcy tych części Radomia, gdzie tego typu autobusów nie ma jeszcze na co dzień. Uwaga! Zwracamy szczególną uwagę na to, iż jest to linia przyśpieszona, zatem autobusy będą zatrzymywały się tylko na wybranych przystankach. Ma to związek zarówno z turystycznym charakterem tej linii, jak również z tym, że zgodnie z obecnymi ograniczeniami, w tym modelu autobusu nie może jednocześnie jechać więcej pasażerów niż 37 (połowa ogólnej liczby miejsc siedzących i stojących). Przypominamy o obowiązku zasłaniania ust i nosa w autobusie. Szczegóły na temat linii E podawaliśmy w osobnym komunikacie. Zachęcamy do skorzystania z tej oferty - tym bardziej że w tym roku nie było okazji uruchamiania żadnych innych linii specjalnych, które kursowały w poprzednich latach (100 i 101 z okazji Nocy Muzeów lub 70 z okazji Święta Chleba). Koncentrujemy się tym razem na promocji autobusów elektrycznych, więc "odpoczywamy" od ikarusa albo "ogórków" - wyjasnia Marek Ziółkowski.

Warto wspomnieć, że MPK Radom ogłosiło konkurs mający na celu wyłonienie symbolicznych nazw dla kolejnych pojazdów, elektrycznych, które wyjadą na ulice Radomia już za kilka miesięcy - w połowie 2021 roku. Od 16 do 21 września, czyli w trakcie obchodów ETZT, będzie trwać głosowanie internetowe na 20 wybranych przez komisję najciekawszych nazw. Wyłonionych zostanie w ten sposób dziewięć zwycięskich, a MPK poda wyniki w Dniu bez Samochodu (22 września).

Tak jak w poprzednich latach, również tym razem będziemy publikowali na naszej stronie (od początku ETZT) kolejne infografiki podsumowujące to, co zostało zrealizowane w ramach zrównoważonej mobilności w ciągu ostatniego roku, od 23 września do teraz. To tak zwane działania trwałe - jeden z elementów wymaganych przez organizatorów akcji. Infografiki będą publikowane w dziale WYDARZENIA > Dzień bez Samochodu - mówi Marek Ziółkowski z MZDiK.

Do obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w Radomiu włączyli się też organizatorzy dwóch cyklicznych wycieczek rowerowych: Jazdy z miasta! (Gazeta Wyborcza, salon rowerowy Rodex i Bractwo Rowerowe) oraz Co Za Jazdy! (Radomska Grupa Mediowa). Obie wyprawy - cieszące się zawsze ogromnym zainteresowaniem - odbędą się w niedzielę, 20 września. Kierunkiem docelowym pierwszej będą Pionki, a drugiej - Szydłowiec. Dokładne informacje na temat rejestracji oraz innych zasad organizatorzy podadzą na swoich stronach. Zachęcamy do udziału, ponieważ jazda rowerem również jest przykładem zeroemisyjnej mobilności, zgodnym z hasłem tegorocznego ETZT.

Ostatnim elementem ETZT jest tradycyjnie Dzień bez Samochodu (22 września). Podróże radomską komunikacją miejską (dotyczy to wszystkich linii dziennych lub nocnych na całej ich długości, czyli również poza granicami Radomia oraz specjalnej linii E) będą w godzinach od 0:00 do 23:59 bezpłatne dla wszystkich pasażerów. Takie uprawnienie przysługuje już kolejny raz - na podstawie obowiązującej uchwały Rady Miejskiej (dotyczy ono poza tym 1 listopada).

W Dniu bez Samochodu zapraszamy również wszystkich zainteresowanych na darmowe zwiedzanie Muzeum Polskich Rowerów przy ulicy Curie-Skłodowskiej 4 (w podwórku, w pobliżu skrzyżowania z ulicą Niedziałkowskiego). Placówka jest czynna w godzinach 9:00-17:00. Ze względu na ograniczenia epidemiczne nie będzie jednak możliwe zwiedzanie muzeum przez duże zorganizowane grupy. W jednym czasie może tam przebywać maksymalnie pięć osób. Około 60 prezentowanych w placówce eksponatów dokładnie pokazuje pełną historię roweru, od narodzin ponad 200 lat temu do lat osiemdziesiątych minionego wieku. Na żywo będzie można tam obejrzeć między innymi archaiczny welocyped, bicykle i rower bambusowy oraz przypomnieć sobie czasy dzieciństwa spędzone na składaku Wigry-3 bądź Pelikanie. Gorąco zachęcamy wszystkich do udziału w obchodach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu 2020 - dodaje Marek Ziółkowski.

Źródło: MZDiK