Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek, Magda Gliszczyńska
Patron dnia: święci biskupi Tymoteusz i Tytus
Dziś jest: Wtorek, 26 stycznia 2021

RADOM

Lasy państwowe rozdają drzewa - zupełnie za darmo

wtorek, 15 września 2020 16:02 / Autor: Michał Kaczor
fot. Marcin Prejs/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

W piątek (18 września) lasy państwowe będą rozdawały sadzonki drzew w ramach akcji #sadziMY. Każdy znajdzie coś dla siebie.

#SadziMY to akcja, którą zainaugurowali prezydent Andrzej Duda wraz a pierwszą damą - Agatą Kornhauser-Dudą. W całej Polsce zostanie rozdanych milion sadzonek różnych drzew, w tym 2700 przed siedzibą Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.

- Już kolejny raz będziemy rozdawali sadzonki. W Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych rozdamy 2700 sadzonek. W tym 800 dębów, 800 sosen, 600 buków, 400 modrzewi i 100 lip - wylicza Edyta Nowicka z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.

Co ważne, do każdego drzewka będzie dołączona instukcja, jak z nim postępować. Pozwoli to zapewnić mu warunki do zakorzenienia.

- Będą to sadzonki, które przywieziemy z gospodarstwa nasienno-szkółkarskiego w Sukowie. To są sadzonki z bryłką, które będą w specjalnych torebka. Każdy będzie mógł przyjść do nas i otrzymać sadzonkę z instrukcją sadzenia - tłumaczy Edyta Nowicka.

Prezydent i pierwsza dama w tym roku wezmą udział w odnawianiu lasów na terenie leśnictwa Zdroje, zniszczonym w sierpniu 2017 roku przez huragan.

- Bardzo cieszymy się, bo będzie bardziej zielono, lasów przybywa, więc przybędzie ich także w Radomiu i okolicach - mówi Nowicka.

Edyta Nowicka podkreśla, że sadzonkę można posadzić praktycznie wszędzie.

- Każdy może takie drzewko posadzić u siebie w lesie, na polu, w ogródku. Można także hodować w domu i przycinać. My powiemy, jak to zrobić, żeby drzewko przetrwało i kiedy najlepiej je posadzić - Zachęca.

Sadzonki będą do odbioru w piątek (18 września) w godzinach od 9:00 do 15:00.