Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Dominik Collins, męczennik
Dziś jest: Piątek, 30 października 2020

Polityka

Poseł Agnieszka Górska zawieszona w prawach członka PiS. To koniec Zjednoczonej Prawicy?

piątek, 18 września 2020 12:28 / Autor: Radosław Mizera
foto: FB
Radosław Mizera

Poinformował o tym Krzysztof Sobolewski, przewodniczący Komitetu Wykonawczego Prawa i Sprawiedliwości. Decyzja jest efektem nocnego głosowania poseł z Szydłowca w sprawie nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, która m.in. zakazuje hodowli zwierząt na futra i wprowadza ograniczenia uboju rytualnego. 

Agnieszka Górska była jedną z 38 posłów Prawa i Sprawiedliwości, którzy byli przeciwni zmianom w prawie. W głosowaniu nie wziął udziału poseł Dariusz Bąk. Przeciwko noweli głosował też Mirosław Maliszewski (PSL) i Dariusz Klimczak. Z okręgu świętokrzyskiego przeciw zagłosowali wszyscy posłowie Solidarnej Polski, w tym Zbigniew Ziobro i Mariusz Gosek.

Za: byli wszyscy nasi reprezentanci z Prawa i Sprawiedliwości, Koalicji Obywatelskiej i Lewicy. 

Dzisiaj kierownictwo PiS ma wyciągniąć konsekwencje wobec posłów swojej formacji, którzy zagłosowali wbrew rekomendacji dotyczącej projektu ochrony zwierząt. Będą oni prawdopodobnie zawieszeni.

W opinii wielu publicystów zamieszanie wokół głosowania jest początkiem końca Zjednoczonej Prawicy? Innego zdania jest wicerzecznik PiS Radosław Fogiel:

Za przyjęciem nowelizacji ustawy głosowało 356 posłów, 75 było przeciw, a 18 wstrzymało się od głosu. Przeciw zagłosowali wszyscy posłowie Solidarnej Polski, w tym Mariusz Gosek ze Świętokrzyskiego. 15 posłów Porozumienia wstrzymało się od głosu, 2 było przeciw. Teraz nowelizacja trafi do Senatu.