Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Wolfgang, biskup
Dziś jest: Sobota, 31 października 2020

RADOM

Użyj głowy - powstrzymaj raka! Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi

poniedziałek, 21 września 2020 10:40 / Autor: Monika Nowakowska
foto: pixabay/RobinHiggins
Monika Nowakowska

Radomskie Centrum Onkologii oraz 29 szpitali onkologicznych w całej Polsce przeprowadzi bezpłatne badania profilaktyczne pacjentów zagrożonych nowotworami głowy i szyi - ruszył VIII Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi.

Ponad połowa nowotworów głowy i szyi rozpoznawana jest zbyt późno. Szybkie wykrycie i odpowiednie leczenie to największa szansa na powrót do zdrowia. Obecnie rozpoznaje się ok. 11 tysięcy zachorowań rocznie. W ciągu 10 lat liczba ta wzrosła o ok. 25 procent.

Program „Profilaktyka nowotworów głowy i szyi” skierowany jest do osób pomiędzy 40-65 rokiem życia, które znajdują się w grupie ryzyka, a więc które: palą papierosy, piją alkohol, mają nieleczone choroby zębów i dziąseł oraz mają podwyższone ryzyko zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (tzw. wirusa HPV). - Występują one bardzo często i stanowią istotny problem medyczny, społeczny, demograficzny i finansowy. Nowotwory głowy to te, które występują od obojczyka w górę, głównie błon śluzowych, jamy ustnej i krtani – tłumaczy onkolog, profesor Tadeusz Pieńkowski:

Z badań będą mogły skorzystać osoby w wieku 40-65 lat, u których przez ok. 3 tygodnie występują takie objawy jak ból gardła, chrypka czy niegojące się owrzodzenia jamy ustnej. Badania będą wykonywać onkolodzy, radioterapeuci i radiolodzy. - Objawy, które powinny nas niepokoić to głównie zmiany w okolicach zatok przynosowych, w jamie nosa, ustnej, gardle, krtani – wymienia ordynator oddziału onkologicznego w RCO Tomasz Lewandowski:

To, np. pieczenie języka, niegojące się owrzodzenie oraz czerwone lub białe naloty w jamie ustnej, ból gardła, przewlekła chrypka, guz na szyi, niedrożność nosa lub krwawy wyciek z nosa, ból w trakcie oraz problemy z przełykaniem - dodaje.

W ramach akcji, pacjenci poddani zostaną nasofiberoskopii - badaniu wideoendoskopowemu nosa, krtani i nosogardła endoskopem giętkim. Jest to najnowocześniejsze, nieinwazyjne badanie otorynolaryngologiczne. Jest dużo skuteczniejsze w porównaniu z tradycyjnym badaniem przy pomocy lusterka. Badanie nasofiberoskopii polega na wprowadzeniu cienkiego wziernika (tj. rurki o średnicy ok. 3,5 mm) do nosa i poprzez nozdrza wprowadzenie go do nosogardła i w ten sposób uwidocznienia krtani. Badanie jest wykonywane przez laryngologa:

Co bardzo ważne, program skierowany jest do osób, które nie miały zdiagnozowanego nowotworu głowy i szyi oraz które w ostatnich 24 miesiącach nie brały udziału w Programie Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Oznacza to, że uczestnikami projektu mogą być osoby z nowotworami w innych obszarach.

Zapisy oraz informacje o programie można uzyskać pod numerem tel. 48 377 90 20 w godz. 7.30 - 18.00.