Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci męczennicy Chryzant i Daria
Dziś jest: Niedziela, 25 października 2020

RADOM

Centralne święto i nadanie sztandaru Terytorialsom w Radomiu

środa, 23 września 2020 13:10 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

W najbliższą niedzielę w Radomiu odbędą się centralne obchody święta Wojsk Obrony Terytorialnej. Uroczystość będzie połączona z nadaniem sztandaru 6. Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Udział w wydarzeniu potwierdził minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. 

27 września to dzień utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. Nieprzypadkowo tego dnia swoje święto obchodzą żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Ustanowienie święta "Terytorialsów" właśnie w tym dniu podkreśla historyczną tożsamość żołnierzy piątego rodzaju sił zbrojnych, którzy dziedziczą tradycje Armii Krajowej. 

Centralne obchody święta WOT w tym roku odbędą się w Radomiu. O godz. 10.30 w kościele garnizonowym sprawowana będzie Msza św. w  intencji żołnierzy i pracowników cywilnych Ministerstwa Obrony Narodowej oraz "Terytorialsów". Oficjalne uroczystości odbędą się na Placu Corazziego (przed Urzędem Miejskim) o godz. 12.00. Natomiast już od godz. 11.00 w Alei bp. Jana Chrapka w Parku im. T. Kościuszki będzie można obejrzeć wystawę sprzętu wojskowego, wykorzystywanego przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Świętu WOT w Radomiu towarzyszyć będzie nadanie sztandaru 6. Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego. - Dla radomskich "Terytorialsów" to bardzo podniosła uroczystość, ponieważ nasz batalion wchodzi w struktury 6MBOT. Sztandar to dla nas najważniejszy symbol - mówi ppłk Łukasz Baranowski - dowódca 62. Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu: 

 

Udział w uroczystości potwierdził minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.  

Misją Wojsk Obrony Terytorialnej jako piątego, samodzielnego rodzaju sił zbrojnych, jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności w czasie konfliktu zbrojnego, jak również podczas klęsk żywiołowych lub katastrof.

62. Batalion Lekkiej Piechoty w Radomiu jest częścią 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, stanowiąc znaczące ogniwo jednostki - zarówno jeśli chodzi o ukompletowanie, ale również podejmowane działania. W myśl "Zawsze gotowi - zawsze blisko", która przyświeca "Terytorialsom", żołnierze z Radomia wpierają lokalne społeczności w momentach kryzysowych, niejednokrotnie współpracując z innymi służbami mundurowymi. Pomoc żołnierzy-ochotników okazała się nieoceniona w walce ze skutkami pandemii, klęsk żywiołowych czy podczas organizacji wydarzeń masowych. Żołnierze z Radomia znani są również m.in z działalności charytatywnej na rzecz dzieci i młodzieży, a także owocnej współpracy ze stacją krwiodawstwa. 62. Batalion Lekkiej Piechoty w Radomiu czynnie bierze też udział w uroczystościach patriotycznych, nie zapominając jednocześnie o szkoleniach, które pozwalają doskonalić umiejętności żołnierzy.