Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: święci Berard i Towarzysze
Dziś jest: Sobota, 16 stycznia 2021

RADOM

Ponad 1,4 mln zł od samorządu Mazowsza na zabytki

piątek, 02 października 2020 11:27 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

93 mazowieckie zabytki otrzymały wsparcie z samorządu województwa mazowieckiego. Na ten cel przeznaczono prawie 7,5 mln złotych. W regionie radomskim na ten cel przeznaczono 1,4 mln złotych. Środki otrzymało 20 parafii.

Dzisiaj wicemarszałek Mazowsza Rafał Rajkowski wręczył beneficjentom certyfikaty „Cenny Zabytek Mazowsza”. Uroczystość odbyła się w siedzibie delegatury urzędu marszałkowskiego w Radomiu. – To nasz moralny obowiązek zachować w dobrym stanie te obiekty dla przyszłych pokoleń. Dlatego od lat wspieramy remonty takich miejsc i odznaczamy je certyfikatami. W tym roku wpłynęło aż 165 wniosków na kwotę kilkunastu milionów złotych. Ostatecznie dofinansowaliśmy konserwacje aż 93 obiektów - powiedział wicemarszałek Rafał Rajkowski:

Wśród zabytków, które w tym roku otrzymały certyfikat znalazły się m.in. parafia św. Jana Chrzciciela w Radomiu, św. Krzyża w Kozienicach oraz sanktuarium w Starej Błotnicy, którym opiekują się ojcowie Paulini. Zakonnicy otrzymali 70 tys. złotych na remont zabytkowych organów. - Dla nas to ważna umowa, bo sami nie bylibyśmy w stanie sfinansować tych prac. To organy 15-głosowe - powiedział kustosz sanktuarium o. Piotr Urbanek:

Natomiast radomscy bernardyni otrzymali 40 tys. złotych na konserwację polichromii w kaplicy Matki Bożej Anielskiej. - Jesteśmy wdzięczni za wszelką pomoc przy odnawianu zabytków. Dzięki temu te prace możemy kontynuować. Na ukończeniu jest też remont XVI-wiecznych stalli - informuje gwardian klasztoru o. Czesław Gniecki:

Dzięki pomocy samorządu możliwe będą m.in. prace konserwatorsko-restauratorskie przy wystroju renesansowej kaplicy Kochanowskich w kościele farnym św. Jana Chrzciciela w Radomiu, renowacja dzwonnicy kościoła parafialnego Świętej Trójcy w Gródku.

Nabór wniosków na prace konserwatorskie, restauratorskie czy roboty budowlane przy mazowieckich zabytkach wpisanych do rejestru zabytków cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. W sumie złożono 165 wniosków na łączną kwotę ponad 22 mln zł. Wśród ubiegających się o dotacje największą grupę stanowiły parafie oraz samorządy. Ostatecznie samorząd wesprze 93 zabytki.

Poniżej prezentujemy listę zabytków z dofinansowaniem samorządu województwa mazowieckiego z radomskiego, grójeckiego, przysuskiego, zwoleńskiego, lipskiego, białobrzeskiego i kozienickiego.